rek
rek

Microsoft pokazał Windowsa 10 uruchomionego na telefonie! [WIDEO]

Microsoft pokazał Windowsa 10 uruchomionego na telefonie! [WIDEO]
I działa tak dobrze, że da się nawet grać!

Wcześniejsze przecieki mówiły wprawdzie o tym, że Microsoft pracuje nad maszyną wirtualną, która pozwoli uruchomić Windowsa 10 na telefonie z procesorem Qualcomm Snapdragon, tyle że premiera miała nastąpić dopiero w przyszłym roku. I to bliżej jego końca niż początku.

Tymczasem demo zaprezentowano już teraz i… rządzi!

Wygląda więc na to, że wynik wojny systemów mobilnych wcale nie jest jeszcze rozstrzygnięty, bo tego, co pokazał teraz Microsoft, nie ma ani Google, ani Apple!

rek

35 odpowiedzi do “Microsoft pokazał Windowsa 10 uruchomionego na telefonie! [WIDEO]”

  1. Da się grać? Jakoś nie widziałem żeby w tym filmie w coś grali. Ciekawostka – pewien polak uruchomił Windowsa 7 na Google nexus 5.

  2. Niby mam telefon z tym snapem,ale pewnie i tak bedzie potrzeba dedykowanego urządzenia :/

  3. 4 rdzeniowy qualcom ok ale 4 GB ram w telefonach to w standardzie jeszcze długo nie zobaczymy (obecnie tylko flagowce to mają) także póki co to ciekawostka na przyszłość a nie system opercyjny na telefon teraz 😀 poza tym emulowanie telefonu na kompie nijak ma się do odpalenia systemu na prawdziwym telefonie

  4. Na Windows 10 nie ma żadnych ciekawych aplikacji. Na Androidzie w morzu śmieci można jednak dostać wiele doskonałych aplikacji.

  5. No jak WoT blitz nie działałby na takim sprzęcie to byłoby to śmieszne – przeciez wersja androidowa działa bez problemu na jakimkolwiek snapdragonie z serii 4xx

  6. @DDragon Jak najbardziej system na telefon (jeżeli chodzi o wydajność, bo ekran w telefonie jest trochę za mały na normalnego windowsa) bo jeżeli jest odpalony na maszynie wirtualnej to część z tych 4GB pamięci zużywa podstawowy system smartfona.|Natomiast moim zdaniem z windowsa na ARMie mogą cieszyć się posiadacze tabletów, którzy wreszcie będą mogli skorzystać z normalnego systemu a nie tej protezy zwanej androidem.

  7. Ci co piszą twierdzą że i tak nie warto bo „nie ma na to gówno aplikacji” są w wielkim błędzie. Bo jak bogate by nie były sklepy Androida i IOS to i tak baza aplikacji x86 rozwijana przez tyle lat jest o wiele bogatsza i daje olbrzymi wybór.

  8. Kurde kiedy wy dodacie edycję postów… :/

  9. Wow, ten pokaz naprawdę daje radę jeśli chodzi o potencjał. Np. emulacja daje możliwość bezproblemowego przejścia z architektury x86/x64 na ARM. Nie muszę mówić, że rynek ARM rozwija się znacznie szybciej i za kilka lat Intel może mieć ciepło w gaciach i nie będzie mógł wypuszczać procesorów +5% wydajności co generację. Daje to też opcję posiadania w telefonie pełnoprawnego desktopa. 🙂 Oczywiście sam system wiosny nie czyni, ale otwiera bardzo, bardzo wiele możliwości.

  10. Przecież to ARM, nie będzie uruchamiał żadnych „komputerowych” aplikacji. Co oferuje mi win10 app store (tylko z aplikacji metro!), czego nie mam w Androidzie czy iOSie? „Da się grać!”? Chyba w Asphalta, czy inne gierki przeniesione prosto z Windows Phone.

  11. Edit, głupi jestem. W opisie filmiku wyraźnie napisali, że „complete with x86 Win32 bla bla”.

  12. @Zkirtaem – Dokładnie kluczem jest zgodnośc z x86 win32. Dlatego to imo mega news jeśli chodzi o przyszłość Desktopów.

  13. @liveremix tak się mówi od co najmniej 10 lat a może i sporo dłużej jednak prawda jest taka że w pojedynku RISC vs CISC ten pierwszy tylko w teorii wygrywa pojedynek. Jeśli chodzi o wielozadaniowe procesory praktyka jest taka że nikt Intela jeszcze nie pokonał a i pewnie sam Intel pokonać się nie da bo ma na walkę prawie niewyczerpane zasoby.

  14. @logman „Intel pokonać się nie da bo ma na walkę prawie niewyczerpane zasoby” – swego czasu podobnie mówiono o Noki jeśli chodzi o rynek telefonów, a jednak kolos jak najbardziej może upaść. I nie twierdze, że Intel nie wiedzie obecnie prymu w procesorach wielozadaniowych. Chodzi mi raczej o to, że zaprezentowany tutaj system stwarza możliwość bezpośredniej walki, a biorąc pod uwagę obecne tempo rozwoju ARM, to za kilka lat x86-64 intela tego prymu wieść nie musi i nie jest to wcale takie nieprawdopodobne.

  15. Poza tym, to zawsze dodatkowa konkurencja, więc nawet jeśli rzeczywiście Intel utrzyma swoją pozycję w ogólnym wyścigu, to i tak dla nas konsumentów będzie to miało pozytywne przełożenie. A na pewno lepsze niż obecna ślimacza ewolucja przy tym monopolu Intela.

  16. W sumie fajnie by było jakby można było odpalać zwyczajne exeki na mobilce. Pomarzyć można, na pewno nie na moją lumię 735 z 1 giga ramu

  17. Ja mam Lumię 950 i tego mi tzreba 😉 Bo system i apki mobilne to jakaś żałość…

  18. Kuurde jeszcze kilka lat temu takie rzeczy nawet nikomu sie nie snily a teraz prosze jakie cuda 🙂

  19. @Aargh No nie bardzo mogę się zgodzić z tym co napisałeś, mimo, że rozumiem pewne rzeczy, do których nawiązałeś. I po pierwsze z tymi licencjami AMD do intela, to tak nie do końca prawda. Sama licencja x86-64 jest sprawą dosyć ciekawą, bo intel z NIKIM by się nią nie podzielił, ale do intela należy x86, natomiast do AMD x64 wiec to dzielenie się licencją jest raczej na zasadzie obopólnej „korzyści”.

  20. windows 7 byl na asusie o ile pamietam kwestia obslugi procka w kelnerze

  21. @Aargh Z tym wyżyłowaniem technologii też się nie zgodzę. Nawet jeśli producenci ARM są w litografii za Intelem, to dosłownie pół kroku (taki Snapdragon 835, który za niedługo wychodzi – 10 nm FinFet Samsunga) a postęp wydajności jest wciąż całkiem spory. I zdaje sobie sprawę, że zbliżamy się do technologicznej ściany, ale intel od czasu słynnych Sandy Bridge i 32nm z każdą kolejną litografią niewiele wnosił (w przeciwieństwie np. do takiego Qualcomma).

  22. @Aargh Poza tym układ układowi nierówny, pomimo tej samej litografii (doskonałym przykładem jest chociażby Maxwell od Nvidii). A to, że Intel ma licencję na ARM to tylko potwierdza największą siłę tej architektury – Konkurencję. A ona daje nadzieję na dalszy sensowny progres i być może w perspektywie kilku lat poważną konkurencję dla pełzającego w monopolu Intela z x86-64 (jeśli oczywiście Microsoft tego systemu nie spieprzy).

  23. @Aargh A i z tą energooszczędnością Intela też bym nie przesadzał, bo i tutaj sukcesy są dość umiarkowane.

  24. tlatocateculti 9 grudnia 2016 o 00:51

    Widzę redaktor Allor w dobrych humorze, z Photoshopa zrobił grę. Fajnie, że firma, której nazwę zmieniacie na beep (bo chyba wulgarna – ostatnio zmieniliście ją w mojej wypowiedzi) dorobiła się Photoshopa… Szkoda, że konkurencja ma go od jakichś 5 lat. Poza tym nie jest tajemnicą, że na Raspberry (warunek – program nie może być pisany przez klepacza a programistę) można odpalać znacznie więcej. No ale – w końcu może na grach się znacie, więc odpuścicie sobie takie wiadomości…

  25. A ja mam intelowskie x86 w tablecie i androida i brak nadzieji by kiedykolwiek zainstalować na tym windowsa.

  26. @liveremix problem polega na tym że to co mówisz mówiono 10 lat temu dokładnie przytaczano te same argumenty i przez ostatnie 10 lat słyszę je nieustannie a x86 jak stał tak stoi ;). Intel najprawdopodobniej nie wypuszcza nowych technologii nie z powodu ich braku, a z powodu słabej konkurencji i to że ARM dogoni rynek i zagrozi Intelowi mnie cieszy bo zmusi go do rozwoju ale nie liczył bym na zmianę króla za którym stoi rząd USA.

  27. No fajnie, ale po co mi czysty win10 na telefonie jeśli z niego nie zadzwonię? Jakby go nieco zmodyfikowano, to nie mówię nie

  28. Wykonywać rozmowy telefoniczne z windows-a to już się dało kilkanaście lat temu 😉

  29. @Aargh Zdaje sobie sprawę, że producenci przy liczeniu litografii stosują różne sztuczki, ale na pewno nie ma „znacznej” różnicy w tym względzie. Takie sugerowanie, że 10 nm samsunga i 10 nm intela to przepaść zakrawa o fanbojstwo. I owszem Snapdragon 810 był niezbyt udanym produktem, tylko że natychmiast miejsce tego modelu zaczął zajmować lepszy Exynos i Qualcomm musiał się bardziej postarać z 820. A więc w żaden sposób nie przystopowało to rozwoju.

  30. @Aargh A z tym zużyciem prądu to napiszę jeszcze raz, by nie przesadzać z ta propagacją sukcesu. W przypadku Core M owszem widać różnice, tyle, że procentowo nie większa niż u chociażby Samsunga czy Qualcomma. |@logman Trochę powątpiewam w to co napisałeś, ale nie mówię, że nie, może rzeczywiście Intel ma w zanadrzu różne rzeczy, które pozwolą mu się utrzymać na szczycie. Tak czy siak, dodatkowa konkurencja to plus dla nas wszystkich, a ten system może ją umożliwić i to jest mega istotne.

  31. @Aargh No to zdjęcie które wrzuciłeś tylko potwierdza to co napisałem. Samsung z 14 nm jest między 20 nm i 14 nm Intela, ale znacznie bliżej tego drugiego, więc NIE MA jakiejś wielkiej różnicy. Z tym TDP też pojechałeś. Mobilki już od dłuższego czasu nie mogą przesadzać z TDP. Gdyby tak było to po Snapdragonie 810 mielibyśmy to samo co u Intela, jechanie żółwiem po 3 – 5 %, a jednak różnica miedzy nowymi prockami w smartphonach a niesławną 810 jest większa i to nie tylko w czasie „burstu”.

  32. @Aargh Poza tym te heatpipe’y też nie mogą zmienić jakoś szczególnie TDP bo ostatecznie ciepło i tak będzie docierało na zewnątrz m.in. do dłoni, a telefon powinien być możliwie sensownie trzymany w dłoni, bez ryzyka poparzenia. No i fakt, na horyzoncie nie ma CPU ARM z TDP 100W, ale po premierze tego systemu może się to zmienić, bo w końcu będzie to mieć SENS. Zresztą na to liczę. I Fizyki nikt nie oszuka, żadna firma i architektura, ale zjawiska monopol vs realna konkurencja też się oszukać nie da.

  33. @Aargh Zresztą ja wale nie próbuje tutaj dowieść, że ARM jest lepsze od X86 czy odwrotnie. Chodzi mi o to, że w dłuższej perspektywie monopol x86 mimo pewnych zalet i predyspozycji tej architektury, może pociągnąć ją w dół nawet w segmencie desktopowym z TDP ~ 100. Największemu progresowi niemal zawsze towarzyszy mocna konkurencja. Nie ma co z tą prawdą walczyć.

  34. Co Wy chcecie od Nokii? Nokia jest liderem na rynku telekomunikacyjnym! Nie produkuje już zabawek,tylko skupia się na tym co zawsze jej przynosiło hajs! 2G 3G 4G 5G, to dzięki Nokii możecie dziś YouTuba oglądać i gierczyny ściągać w swoich Szajsungach. Reklam w TV nie widzicie, bo marketing wygląda inaczej, gdy klientem są operatorzy komórkowi. Jest jeszcze potencjał w IoT gdzie Nokia też ma chrapkę na ten rynek. Chociaz fakt… usilne trzymanie się swojego OS w tel na dobre jej nie wyszlo w tym segmencie

  35. @Aargh – Ewidentnie nie doceniasz rozwoju ARM w ostatnim czasie. A jeśli chodzi o jakieś linki tutaj news z dzisiaj: https:www.purepc.pl/procesory/qualcomm_centriq_2400_arm_wkracza_na_serwery|Naprawdę nic więcej nie muszę dodawać.

Dodaj komentarz