
Napisz coś do CD-Action: Polska w grze

W kolejnym wydaniu CD-Action przeczytacie artykuł, który roboczo nazwaliśmy „Polska w grze”. Wspólnie z rodzimymi developerami zastanowimy się w nim, jak Polska jest przedstawiana w grach wideo, a jak przedstawiana być powinna. Przy okazji pochylimy się nad rozmaitymi państwowymi inicjatywami, które mogą pomóc rodzimym studiom w konkurowaniu z ich zagranicznymi odpowiednikami i podumamy, czy gry wideo to dobry sposób, by promować markę „Polska”.
Cchcielibyśmy poznać nie tylko zdanie twórców, ale i Was, graczy. Z tej też przyczyny prosimy Was o namysł nad dwoma zagadnieniami:
Swoje opinie wypisujcie w komentarzach pod tekstem. Lub też, jeśli zamierzacie rozpisać się szerzej, wklejcie tam linki do plików w formacie doc (np. za pośrednictwem WeTransfer lub Dropboksa) albo wpisów na swoich blogach. Najciekawsze z Waszych przemyśleń mają szanse na publikację w piśmie.
Ograniczeń czasowych brak, ale chyba nikogo nie zaskoczę pisząc, że deadline jest bliżej niż dalej. 🙂

Czytaj dalej
61 odpowiedzi do “Napisz coś do CD-Action: Polska w grze”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Polska stanowi idealny przykład w aspekcie gier. Tworzymy gry niecodzienne, które dla zachodniego odbiorcy są czymś nowym i zaskakującym. Doskonałymi przykładami są gry o naszym Wiedźminie czy Superhot. Posiadamy wiele mitów, czy legend, gdyż jesteśmy krajem, który ma bardzo zróżnicowaną historię. Obecnie mieszkam w Gdańsku, dziś po przeczytaniu większości legend kaszubskich i niektórych bardziej ogólnopolskich, śmiem twierdzić, iż posiadamy naprawdę ogromny materiał na tworzenie jednych z najlepszych gier.
coś
I tak się kończy Akademia CD-Action :D@Vorrior|Twój komentarz w magazynie raczej się nie znajdzie, bo pierwsze trzy zdania to bzdury niezwiązane z tematem, a twoją opinię na drugie pytanie drugie można streścić jednym słowem – tak. Nie zawarłeś w komentarzu nic więcej.
Gry robi, każdy kraj i jakość nie ma narodowości, więc wg mnie gry wideo nie promują marki Polska. Gdzie dobrym przykładem jest seria gier Stalker i Metro. Mimo że te gry są znane na świecie to większości graczy myśli, że grę zrobili, Rosjanie a twórcami byli tak naprawdę Ukraińcy. A co do pytania to 1. Polska rzadko występuje, w grach wideo wyjątek są gry strategiczne. A jak się już pojawia to albo na odwal się lub staranie, lecz to rzadkość. 2. Jak każdy kraj mamy swoje mity, legendy i bohaterów lecz
Polscy twórcy i tak nie zrobią o nich gier, bo gry to biznes a gry są robione głównie pod zachodni rynek.
Polacy tworzą często gry nietuzinkowe, często wybijające się na światową sławę. Sama Polska zaś często jest ignorowana w grach (CoD:MW3) lub często umieszczana bez jakiegokolwiek research’u (mapa w AC:B, górzysty Toruń w Red Alert). Czasami wydaje mi się że Polskę nadal traktuje się jako jedną z rosyjskich republik. Zachodni gracze kompletnie nie interesują się tym co jest na wschodzie, dlatego deweloperzy nic nie robią ku temu by ich edukować, to się po prostu nie opłaca. Za to ceny mamy jak na zachodzie.
Odpowiedzieć na pierwsze pytanie jest dość trudno. Zależ bowiem od gatunku i celu ukazania Polski np. w Europie Universalis IV Polska to (zwłaszcza po unii z Litwą) jeden z najsilniejszych krajów które nie ma zbyt wiele wspólnego z degręgoladą i problemami powodowanymi przez nietypowy ustrój. W codename panzer Polska pełni rolę samouczka, Polskie oddziały w kampanii nie ustępują dowodzonym przez nas Niemcom choć są mniej liczne i brak im wsparcia z powietrza. Oczywiście są to tylko pojedyncze przypadki. cdn
@2real4game|Widać kolega dopiero po maturze, lanie wody opanowane :p
W ogólnym rozrachunku Polska nie miała dotychczas szans z takimi Niemcami, Japończykami, Rosjanami czy Amerykanami. Powodem był oczywiście siła polskiego rynku który dopiero od niedawna staje się coraz bardziej atrakcyjny, a przede wszystkim sam się promuje poprzez deweloperów pokroju CDPRed, czy Techlandu dzięki którym zainteresowanie Polską za granicą wzrasta. Polsce przydały by się jednak także gry które jednocześnie by ją promowały i stały na najwyższym poziomie jak to ma miejsce na zachodzie. cdn
Głównymi wątkami jakimi kierowałbym się przy tworzeniu gry mającej coś wspólnego z naszym państwem byłby: (choć przeorana wciąż dobra) mitologia słowiańska, liczne spory z krzyżakami, był Sapkowski, może Sienkiewicz? Można też by gdzieś ukazać nasz Grom, no i jakieś oczywiście powstania, wojna etc.
Nikt przecież nie powie że osadzanie gier w pewnych realiach czy miejscach nie wpływa na ich rozpoznawalność. W tym miejscu przechodzimy do odpowiedzi na drugie pytanie. Czy mamy coś co mogli byśmy wykorzystać by wypromować nas na zachodzie? Odpowiedź jest prosta mam i to całą masę. Omówmy kilka przykładów takich zjawisk wraz z przykładowymi grami czy gatunkami do jakich można by było je dopasować. Pierwszy przykład jest dość sztampowy, los polskich żołnierzy podczas II wojny światowej cdn
@cobran Atrakcyjność naszego rynku dla firm growych można powiedzieć, że spada. Od słabej waluty po rosnących kosztach życia.
Mamy mit husarii, który nawet obecnie jest dosyć popularny za granicą. Wystarczy popatrzeć na Polandballe, gdzie symbolem Polski i jej siły są skrzydła husarii, a „hussar” automatycznie kojarzy się z nami. Był też występ husarza w trailerze Cywilizacji VI, a ta konnica zawsze jest naszą jednostką narodową. Więc może trzeba próbować coś dalej pociągnąć w tym temacie? Na pewno jest duże pole do popisu.
Polacy są ciekawi i oryginalni w wielu dziedzinach, również w tematyce wielu gier komputerowych. Nasza burzliwa historia – w szczególności w czasach II Wojny Światowej, sama w sobie jest przynajmniej częścią fabuły takich gier jak: „Wolfenstein 3D”; „Medal of Honor: Warfighter”, czy jedna z kampanii w „Call of Duty 3”. Według mnie wątek naszego narodu powinien być rozbudowany jeszcze bardziej – literatura polska, filmy, legendy, książki; osadziły się w zbyt małych ilościach i w świadomości reszty świata.
Polska była czasami dobrze lub też źle. Enemy Front ulazało maszą walkę z okupantami. Często w grach wojennych słyszymy i widzimy typowego „Kowalskiego”.W serii Civilization Polska jest ukazana jako królestwo takich władców jak Królowej Jadwigi. Sądze że nasz kraj jest ukazywany w pozytywnym świetle.
Gra zaczynała by się oczywiście samouczkiem podczas kampanii wrześniowej, następnie kierowalibyśmy losami trzech żołnierzy jeden walczył by w Norwegi a następnie brałby udział w lądowaniu w Normandii i walkach w Holandii, drugi służyłby w armii Andersa, ostatni razem z LWP wypychał by Niemców za Odrę. Gra dobrze by pokazała wkład Polaków w walkach na wszystkich frontach Europy. Innym pomysłem jest RPG osadzony w XVII Rzeczpospolitej gdzie dało by się zawrzeć tak dobrze znane wszystkim wątki min. Husarię cdn
https:we.tl/5tBTjgXT7h
całą sarmacką kulturę szlachty, różnorodność kulturową i religijną jaka w tedy panowała i przede wszystkim tą inność względem zarówno europy zachodniej, wschodniej i południowej. Historia nie musiała by być zresztą skomplikowana ot jakiś magnat zagrabił podstępem ziemie naszego śmiałka który przy okazji odkrywa spiski magnata, próbując odzyska ziemię i zakończyć jego niecne knowania. Okres rozbicia dzielnicowego byłby z kolei doskonały do gry łączącej system Crusader Kings z bitwami ala Total War.
Oczywiście znaleźli byśmy jeszcze dziesiątki jeśli nie setki motywów, zarówno ogólnopolskich jak i lokalnych, którymi można by było się posłużyć. Wolę jednak na tym zakończyć i dać szansę innym by się wykazać 😉
Jeśli chodzi o czasy husarii mamy bodajże od Rosjan Mount&Blade Ogniem i Mieczem. Czasy słowiańskie przypominają mi o stareńkich Polanach ale ta gra nie poszła raczej w świat.|Jeśli chodzi o tworzenie gier bardziej obstawiałbym książki bo w fikcyjnym świecie ludziom łatwiej będzie się utożsamić z bohaterem. Wiedźmin pokazał nam że można w tej kwestii odnieść wspaniałe zwycięstwo. Moim zdaniem wątpię by przeciętny Amerykanin chciał grać jakimś tam polskim żołnierzem. W końcu to Amerykanie tyle zrobili…
@Rumaczek Mount & Blade robią Turcy i widać jak jakość produktów promuje dany kraj XD
https:www.facebook.com/sdsdsd335352/posts/764535857035368
w czasie wojny. Mogę się oczywiście mylić i gra z polskimi żołnierzami w trakcie WWII zostanie hite
Jakby nie patrzeć Polska w grach to praktycznie czasy wojenne i nic po za tym Moim zdaniem fajnie byłoby poruszyć nasze legendy Polskie w grach coś podobnego co zrobiło Allegro. Wyobrażacie sobie grę baśniową toczoną w Naszym ojczystym kraju Skupiającą wszystkie legendy i mity Polskie jak smok Wawelski, Janosik, Lajkonik, Bazyliszek czy też Boruta, Twardowski Kurcze pomysłów jest na prawdę od groma na gry w Polskim uniwersum i to zupełnie innym niż okres wojenny. 😉 Sądzę, że to byłby strzał w 10 🙂
Pamietam pierwsza czesc Broken Sworda i mape Europy. Kazdy z wiekszych krajow oznaczony byl sylwetka postaci budzacej z owym skojrzenia. Wlochy i pizzer, Niemiec z kuflem piwa, a Polak… strapiony chlop w lachmanach, z pochylona glowa i bochenkiem chleba w rekach. I to nie tak na powitanie i z sola, a z pewna obawa przyciskajacy go do siebie… Dziwne skojarzenia mieli o nas Brytyjczycy w polowie lat 90. Bieda, smutek i chleb.
Prezentowana była raczej w stopniu niezadowalającym. Jasne są takie gry jak CiVki czy gry Paradoxu, ale tam nijak zbytnio się nie wyróżniamy na tle innych nacji. Poza tym co, ot jakaś tam jedna misja w CoD 3 albo Command & Conquer dziejąca się w Polsce? Oczywiście, jest taki Wiedźmin ukazujący wiele naszych słowiańskich tradycji czy nawiązujący do polskiej literatury, ale przydałoby się by deweloperzy czerpali garściami z naszej historii – myślę, że np. Assassin’s Creed mógłby stanąć na wysokości zadania.
Kiedys pojawił sie pomysł: jak powinien wyglądać Polak w Overwatch. Zapodawano pomysły iście Patriotyczne, rodem z producentów odzieży patriotycznej, albo polak menel. Mamy problem z naszym krajem i jego postrzeganiem. Zawsze chcemy aby był przeidealizowany albo karykaturalny, a nie „normalny”. Polska była dotąd prezentowana „pod tezę”, co gorsza dalej tak chcemy, ale zęby „teza” była „nasza”.
Czy mamy jakieś rzeczy godne ugrowienia? No ba. Cała polska fantastyka na to czeka. Detektywistyczne gry z Panem Samochodzikiem. Space Sim pod komendą Kapitana Pirxa. Fantasy RPG w steampunkowym Wolsungu. Tego jest od groma i jeszcze więcej. Trzeba by tylko chcieć, umieć i zdobyć inwestora.
Polska w grach była przedstawiana zawsze jako kraj biedny, pod okupacją. Co do nas samych byliśmy zawsze postrzegani jako imigranci, ale bardzo pracowici. Można przytoczyć tutaj przykład pewnej osoby, a dokładniej: Mike Bruski. Polski Imigrant, który założył własne złomowisko w Empire Bay i pomagał nam złomować niechciane auta w Mafii 2. Co do zaszczepienia czegoś w świadomości zagranicznych graczy, proponował bym zrobić grę na postawie filmu „Killer” z Cezarym Pazurą. Śmieszna strzelanka, z czarnym humorem
ONIONTOUR Polskie Linie Autokarowe w Dying Light.
W wielu grach spotkałem się z tematem Polski czy Polaków w grach, np. w MoH Warfighter są bodajże 2 misje, gdzie Seals współpracują z Gromem (w Kosowie, czy gdzieś). W Theatre of War jest przecież cała kampania poświęcona obronie kraju przed III Rzeszą (w Panzer Korps też jest kampania wrześniowa, acz z perspektywy niemieckiej). Nowy Wolfenstein, który dzieje się (przynajmniej na początku) w Polsce, postacie mówią często też w naszym rodowitym języku, a w dodatku sam Blazkowicz ma rzekomo podobne korzenie..
Ciekawi mnie, ile osób tutaj się udzielających zerżnie materiał od TVGry 😛
Do tego pamiętam jedną misję z AC3, gdzie kilku oficerów angielskich rozmawia o sytuacji w Polsce po I rozbiorze. Są też co prawda gry historyczne takie jak Medieval 2 TW, Empire, Napoleon, Europa Universalis, gdzie również jest Polska, no ale z reguły po prostu tam się wciska główne kraje Europy, czy świata. Co do drugiego punktu można byłoby wziąć ale wojny z Krzyżakami, bądź wojny z Imperium Osmańskim i Tatarami, dorzucić bitwy historyczne i zrobić z tego dobrego RPGa albo strategię. Pomysłów jest masa.
A co to walka zbrojeń? Chcecie wypromować Polskę w grach komputerowych, jeśli tak to pozostaje wam temat tylko „przyszłości”. Ponieważ Polacy od samego swojego istnienia byli nie oszukujmy się głupi i chciwi na kasę. Polska walczyła cały czas, ponieważ nie była na tyle silna żeby wygrać i odstraszać oponentów swoją siłą i wielkością. Jeśli chcecie stworzyć coś światowego i hitowego, to wymyślcie coś czego nikt jeszcze nie wymyślił, zamiast cofać się w przeszłość i ukazywać jak źle było w naszym państwie.
Ad 1. Wspomniane zostały już gry Paradoxu, ale komentarze nie oddają im sprawiedliwości. Szwedzi w swoich strategiach (czy to w realiach drugiej wojny światowej czy renesansu i oświecenia) poświęcili dużo pracy by przebadać istotne wydarzenia mające miejsce w naszym kraju i jak najlepiej zamodelować go geopolitycznie. Z takiej Europy Universalis można wynieść naprawdę sporo wiedzy historycznej (notabene – Polska uważana jest przez redditowe grono fanów za silny kraj z dobrymi bonusami narodowymi)
@Zdzichsiu Dying Ligt to Polska produkcja.
Niestety nie mamy naszej „Białej Śmierci”, a konkurencja na rynku mitologii jest dosyć ostra. Obraz polskiego Sarmaty jest raczej odrażający, a w tolerancyjnego, otwartego szlachcica, niestety, nikt nie uwierzy. Ot i cały problem. W dobre nie uwierzą, a złego nie chcemy przedstawiać. Dla mnie osobiście Inkwizytor Piekary byłby idealnym antybohaterem. Może zamiast patosu uderzyć we współczucie? https:www.dropbox.com/s/0pxt666e7ao7g3g/Z%20Polsk%C4%85%20jest%20drobny%20problem.docx?dl=0
Ad 1 c.d. Ponoć Polska tkwi w sercach Polaków, więc spójrzmy jak ci przedstawiani są w grach (choć dla rzetelności należałoby rozszerzyć pole o filmy, seriale, książki – na co nie mam czasu ani miejsca). Od ról pobocznych (wredny skurczybyk Pułaski w San Adreas, wspominany pracowity mechanik Bruski z Mafii 2) po te główne (Chopin w Eternal Sonacie, Blazkowicz w Wolfensteinie) można pokusić się o tezę, że cechami powtarzającymi się jest upór, pewna brawura („potrzymaj mi piwo”) i szczypta arogancji.
Ad 2. Mitów, legend i opowieści mamy dość, by wyprodukować z nich MASĘ ciekawego materiału, czego przykładem niech będą wariacje na temat różnych dzieł polskiej kultury w serii Wiedźmin (czy to nawiązania do Mickiewicza w części pierwszej, czy inspirowany Panem Twardowskim Olgierd, centralna postać z pierwszego rozszerzenia do części trzeciej). Ta sama seria dowodzi jednak, że do ich wykorzystania trzeba talentu pisarzy i ogromu pracy. Osobiście marzę o zobaczeniu gry inspirowanej Lemem, ale to inna bajka..
https:mega.nz/!31wXAaJB
Moją ulubioną polską cechą jest to, że w grach online często można usłyszeć, że nie ważne, że przegramy; ważne, że ktoś z naszej drużyny przegra, bo na to zasługuje.
Jeśli chodzi o polskie gry polskie na podstawie np. książki, to mamy „Wiedźmina”, który jest na całym świecie powszechny. Ale też można zrobić grę, w której gracz wcieliłby się w powstańca walczącego przeciw zaborcom, szkopom, itp. A jeśli chodzi o książki, to mamy np. „Krzyżaków”(rycerzy pod Grunwaldem też można do gier dodać), „Kamienie na szaniec”, a z filmów np. „Miasto 44”
No to leci:|https:we.tl/PPwwhZgVVD|Miłego czytania!
Mamy w historii zdarzenia niebagatelne, którym nie brakuje dramaturgii i potencjału fabularnego. Choćby samo zarzewie konfliktu polsko-krzyżackiego daje duże pole do popisu dla twórców hack’n’slasha osadzonego w XII wieku. Zaczynamy walki przeciw „dzikim ludom” Prusów i Jaćwingów, a gdy okazuje się, że nasze siły są niewystarczające, nasz władca prosi o pomoc Zakon Krzyżacki. Przez jakiś czas walczymy ramię w ramię, tylko po to, by się przekonać, że ich potęga ma własne plany wobec naszych ziem i musimy cdn
stawić czoło dawnym sprzymierzeńcom i zdradliwym wybawcom. Dramat pierwsza klasa, a i zróżnicowanie przeciwników pozwala na ciekawą rozgrywkę.|Innym motywem dającym pole do popisu jest polska walka o niepodległość – czy to powstanie styczniowe czy listopadowe, ale najbardziej fascynująca wydaje mi się gra taktyczno-strategiczna, gdzie wcielalibyśmy się w postać Józefa Piłsudskiego. Postać niejednoznaczna i niebagatelna, ale jego życiorys zapewniłby z pewnością niejednej okazji do stoczenia pamiętnych bitew.
Pierwszy etap/samouczek – i od razu zaczynamy z grubej rury, robiąc zasadzkę na wagon pocztowy i zdobywając fundusze, które możemy przeznaczyć na dalszą grę. I dalej okres pierwszej wojny, odzyskanie niepodległości i stawienie czoła bolszewikom, zakończone cudem nad Wisłą… Powiedzcie mi, czy może być bardziej barwna postać jako lider strategii taktycznej?
O rzeczach tak banalnych jak druga wojna, potop szwedzki, wojna polsko-krzyżacka czy walki Jana Sobieskiego z najeźdźcą tureckim w ogóle nie ma co wspominać ;S
Gdybym był twórcą guer wypromowałbym naszego Zawiszę Czarnego. Rycerza, którego szanowano do końca w całej europie. Ponoć nie pokonany w żadnym turnieju rycerskim. Ówcześnie to były zawody na obecnych mistrzilostw w piłce norznej. Średniowiecze i fantasy są na topie aż żal nie skorzystać
Przez moją gminę prowadzi szlak Sobieskiego, i gdy podpromowywali to, to stworzono grę, w której kieruje się polskim szlachcicem. Gra jest badziewna. Ale przydałaby się produkcja osadzona w tym okresie. Produkcja, która pokazałaby dobrze tamte realia.
Albo coś w rodzaju Homefronta lub coś takiego jak This War of Mine, tylko w czasach okupacji na ziemiach Polski.
Hej CdAction!|Według mnie:|1)Przedewszystkim zauważam: Tragiczna(bohaterstwo,poświęcenie) ofiara w 2 wojnie światowej.|2)Tak.:P|A tak głównie to chce wykorzystać tą okazje by wyrazić wdzięczność szacunek do Waszej pracy(Korzystam z niej z radochą:). Fajnie że jesteście!:D
Garść przemyśleń https:1drv.ms/w/s!AvwJjdH4deeRiLw5sPmB9LfogR5HnQ
Już teraz dziękuję za BARDZO cenne komentarze. Szczególnie głęboko kłaniam się trzem panom, którzy podesłali linki do plików z dłuższymi wypowiedziami oraz koledze, który pokusił się o wystosowanie odezwy na Fejsbuku. Już na tym etapie mamy problemy z selekcją, a przecież wciąż można komentować. 🙂 Jesteście wielcy!
https:www.dropbox.com/s/67g84fjacq81er2/Jako%20Polacy%20mamy%20niesamowit%C4%85%20histori%C4%99.doc?dl=0
(1) Jeżeli wykluczymy takie ewenementy jak Franko i Wiedźmina, Polska to co do zasady albo kolejna frakcja w serii Europa Universalis czy Cywilizacji, albo poziom w grze osadzonej w II Wojnie Światowej. Społeczność globalna, w tym graczy, Polskę kojarzy raczej z trudnymi nazwiskami (sprawdźcie sobie jak wymawiają nazwę mostu Kościuszki w Nowym Jorku), „Słowianami” (co prawie zamiennie używa się z Rosjanami) i biedną/postkomunistyczną częścią Europy (tj. szare bloki, dziurawe drogi, starzy ludzie).
(2) Żeby Polska nie zginęła, jako zamiennik w grach dla Rosji/innego biednego kraju powojennego/postkomunistycznego, trzeba sięgnąć tam, gdzie sięgają inne narody mało reprezentowane w grach- do tego co w sercu widzą jakie swoje, nienarzucone. Journey, ale przez pola malowane zbożem rozmaitem, wyzłacane pszenicą, posrebrzane żytem. Saboteur, ale jako codzienna walka z jarzmem PRLu. Życie polskiego wojaka, co w średniowieczu większość europy odwiedził.
(3) Motywów i pomysłów się znajdzie co niemiara, w głowie i sercu tego, co Polskę kocha, a jej historię szanuje. Ale ważne jest to, żeby ukazać w tym wszystkim coś osobistego, to co wiąże twórcę i kraj, który reprezentuje w danej grze. Jasne, można zrobić Assassin’s Creeda w Polsce i dać masę ciekawostek historycznych, ale to będzie wycieczka do muzeum. Można zrobić grę strategiczną w realiach Wojny Polkso-Bolszewickiej, ale jak zadbać aby nie wyglądało to jak zwykła „skórka” na RTSie, łatwo podmienialna?
(4) Trzeba znaleźć powód, dla którego używamy właśnie „Polski”, inny niż „bo chcemy reprezentować Polskę”. Może to mitologiczne związanie człowieka z naturą, obraz wierzeń słowiańskich, gdzie proste, świeckie życie miało swoje odzwierciedlenie w magii i nieznanym? Może to niezłomny duch narodu, który pomimo opresji, propagandy i biedy w czasach komunizmu, dodawał ludziom nadziei, sił do współpracy i ochoty do życia?
(5) Cokolwiek byście nie wymyślili, drodzy polscy twórcy gier komputerowych, pamiętajcie, że gra to też, między innymi, dialog twórcy z graczem. Opowiedzcie mu coś takiego o Polsce, czego nie słyszał w żadnym dowcipie. Napiszcie mu coś takiego, czego nie wyczyta na żadnej Wikipedii. Pokażcie to, czego nie zobaczy na żadnej pocztówce. Jeżeli chcecie zaprezentować Polskę jako coś więcej niż kraj, kawałek historii czy miejsce, skorzystajcie z rezultatu istnienia Polski jako Polski – Was, jako Polaka.
Coś ode mnie 🙂 przepraszam że w dokumencie tekstowym, brak licencji na Office’a :/|https:megawrzuta.pl/download/a5bc15173500fdcdd384bacfbc3b1815.html
Polska w grach? Oprócz polskich gier występuje bardzo rzadko, tu o wszystkim decyduje to, jak gry się w danym kraju sprzedają. |Mity kulturowe? Przychodzi mi do głowy tylko to, że my zbudowaliśmy obozy koncentracyjne i zabijaliśmy tam żydów, oraz że wywołaliśmy 2WŚ. A tych mitów chyba lepiej nie zaszczepiać w grach…