rek
rek

Nadchodzą procesory Intela z GPU AMD [WIDEO]

Nadchodzą procesory Intela z GPU AMD [WIDEO]
Piekło właśnie zamarzło, świnie zerwały się do lotu, wyrósł nam tu kaktus, a gamingowe notebooki będą znacznie cieńsze.

Intel robi świetne procesory do grania, ale z kartami graficznymi radzi sobie… biurowo. Ewentualnie filmowo. Z punktu widzenia „Niebieskich” taka współpraca jak najbardziej ma sens, bo daje dostęp do dobrych układów graficznych. By jednak było jasne: Intel nie będzie montował w swoich procesorach Radeonów RX Vega 56… ani żadnych innych. Zamiast tego zamówił u AMD specjalne GPU, które najpewniej nie będzie miało bezpośredniego odpowiednika wśród układów dostępnych obecnie na rynku. Najważniejszy jednak (poza znacznie większą wydajnością) jest fakt, że CPU i GPU będą montowane w jednym module, co przełoży się na wymierną oszczędność miejsca:

Intel-8th-Gen-CPU-discrete-graphics-crop_178f3.jpg

Intel przygotował także wideo, w którym po krótce omawiane są zalety takiego rozwiązania. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że prezentowany jest konwertowalny laptop do wszystkiego, a nie maszyna stricte gamingowa, lepiej się więc nie nastawiać, że nagle Intel będzie miał do spółki z AMD odpowiedź na notebooki z GeForce’ami GTX 1060, 1070 i 1080 w wersji Max-Q.

Z punktu widzenia Intela taki ruch jak najbardziej ma sens, ale dlaczego na taki układ poszło AMD? Ma przecież obecnie zarówno dobre procesory (Ryzen), jak i wydajne karty graficzne (Vega). Problem w tym, że te pierwsze nie są tak mocne w grach, jak jednostki Intela, do tego wersje mobilne dopiero zostały zapowiedziane, więc nie wiadomo, jak to z nimi w rzeczywistości będzie. Karty graficzne AMD wymagają z kolei znacznie więcej prądu niż konkurencja Nvidii. W przypadku desktopów nie ma to dużego znaczenia, ale stanowi spory kłopot w notebookach.

Problem w tym, że choć teoretycznie z AMD wszystko jest już w porządku, firma walczy nie tylko o dostarczeniem do sklepów odpowiedniej liczby Radeonów, ale także… z inwestorami. Mimo premier wartość „Czerwonych” stoi w miejscu, co trudno odebrać inaczej niż oznakę tego, że rynek w potencjał Vegi i Ryzenów za bardzo nie wierzy. W przeciwnym razie firma nie byłaby wyceniana dwudziestokrotnie gorzej niż Intel i dziesięciokrotnie gorzej niż Nvidia…

rek

15 odpowiedzi do “Nadchodzą procesory Intela z GPU AMD [WIDEO]”

  1. Co – teoretycznie – oznacza 

  2. Czyli jak będzie jakiś laptop z grafiką nvidii to już nie będzie mógł mieć tego procesora? Fajnie byłoby widzieć jak obie karty graficzne walczyłyby jak jeden mąż o cenne FPS-y 🙂

  3. Jak jeszcze Ryzeny dobrze się prezentują to Vega, nie zaliczyła udanego startu + wspomniany brak RXów (a jak są to ceny jego w przeciągu dnia potrafią skoczyć o 100 zł)

  4. Będzie zmowa cenowa i brak konkurencji 🙁 idą złe czasy

  5. Ptaszki śpiewają o wydajności tego GPU na poziomie RX470|Aż za piękne by było prawdziwe

  6. @Arro – masz na myśli wspólną pracę zintegrowanej karty AMD i zewnętrznej Nvidii w jednej grze? Tak można?

  7. Co by nie mówić, to jeśli to będzie takie małe i wydajne, to za jakiś czas czekają nas komputery wielkości tabletów.

  8. Tylko, żeby Intel sobie w stopę tym ruchem nie strzelił. nVidia jest o wiele pewniejsza. i7 9700k z GTX1080 na pokładzie to byłoby coś! 🙂

  9. Plusem tej technologii może być wykorzystanie w grach efektów dostępnych tylko dla AMD mając normalną kartę Nvidii plus podział w przetwarzaniu grafiki

  10. @Angreborn Patrząc po ostatnich zestawach na premierę SW ich kart graficznych, to Nvidię interesuje obecnie tylko „wincej swiatelkuw i inych bajeruf”.

  11. @Artur777- a na co komu laptop z 3 różnymi kartami??

  12. sądząc po opublikowanych zdjęciach ta grafika będzie mocna na oko ~150mm2, a nawet więcej, szczególnie jeśli porównamy z wielkością kości HBM2 która wg. standardu JEDEC winna mieć wymiary 11x 7 mm. Daje nam to teoretyczną możliwość grafiki pomiędzy GTX 1050Ti a RX 470 jeśli za bardzo nie obniżą taktowania.

  13. GPU może być na zamówienie ale to wciąż architektura Vega.

  14. Podajesz przekrój przewodu ~150mm2 który nie wyznacza mocy. Napięcie znamionowe 450/750V to odpowiednik podanego przez Ciebie przewodu. Po piewsze większe zużycie prądu to nie zawsze wyznacznik wzrostu wydajności zależy od procesu produkcji w nm. Kości HBM2 to nowy standart wydajniejszy niż kości DDR4. Szybsza pamięć nie wpłynie na wydajność w grach tak samo jak jej większy rozmiar. Porównanie z GTX 1050 Ti jest nie na miejscu. Układ chłodzenia nie będzie wydajniejszy bo będzie wspóldzielony.

  15. @cali- uwierz mi nie dali by układu o wielkości Polaris 10 by chodził z wydajnością polaris 11 bo to by oznaczało, że układ graficzny byłby dwa razy droższy od swojego desktopowego odpowiednika przy tej samej wydajności. Wielkość układu może być współczynnikiem wydajności jeśli porównujemy z pewna poprawką układy z tej samej generacji. współdzielony układ chłodzenia nie stanowi problemu. Sadze, że GPU nie będzie miało więcej niż 100 w TDP plus 15W CPU. Przy miedzi to żaden problem.

Dodaj komentarz