rek
rek
02.09.2013
Często komentowane 26 Komentarze

IllumiRoom: Technologia Microsoftu nie trafi pod strzechy. Bo jest za droga

IllumiRoom: Technologia Microsoftu nie trafi pod strzechy. Bo jest za droga
IllumiRoom to opracowana przez Microsoft technologia będąca „środowiskowym wyświetlaczem” – urządzeniem potrafiącym wyświetlić ekran z gry nie tylko na telewizorze, ale także na ścianach pokoju. Niestety wygląda na to, że gadżet giganta z Redmond nie trafi pod strzechy.

Taką informację przekazał Albert Penello, szef planowania produktu w dziale odpowiedzialnym za Xboksa. W rozmowie z serwisem AusGamers stwierdził, że IllumiRoom jest po prostu za drogie dla przeciętnego użytkownika.

Według niego, technologia działa bardzo dobrze w laboratoriach Microsoftu, ale – przynajmniej na razie – tylko tam. Stworzenie egzemplarza komercyjnego, z którego mogliby korzystać masowi odbiorcy raczej nie wchodzi w grę – jego cena sklepowa wynosiłaby nie setki, a tysiące dolarów.

Musimy więc poczekać nim IllumiRoom trafi – jeśli w ogóle – w nasze ręce. Na osłodę możecie zobaczyć filmik prezentujący technologię:

rek

26 odpowiedzi do “IllumiRoom: Technologia Microsoftu nie trafi pod strzechy. Bo jest za droga”

  1. IllumiRoom to opracowana przez Microsoft technologia będąca „środowiskowym wyświetlaczem” – urządzeniem potrafiącym wyświetlić ekran z gry nie tylko na telewizorze, ale także na ścianach pokoju. Niestety wygląda na to, że gadżet giganta z Redmond nie trafi pod strzechy.

  2. Nie wygląda to na jakąś strasznie zaawansowaną technologię. Zwykły rzutnik który wyświetla obraz z czarnym prostokątem w środku. Ponieważ jakość poza ekranem nie musi być porażająca karta graficzna może generować ten dodatkowy obraz w niskiej rozdzielczości. Rzutnik + obsługa przez sterowniki. Może producenci kart graficznych sami zaoferują to w sterownikach – wtedy wystarczy tani rzutnik. A sam efekt ciekawy nie pogardziłbym 🙂

  3. Jacekxyz… zależy…bo zazwyczaj takie rozwiązania są realizowane przy pomocy sprzętowo(tak samo jak dekodowanie video). |daotkowo chyba nie korzystałeś nigdy z żadnego projektora? btw jak ty sobie wyobrażasz wyświetlanie tla i reszty w różnych rozdzielczościach? coś by to musiało skalować dynamicznie (windows 8.1, redeon 7XXX(? dx11.2)). technologia może być zbyt droga do produkcji masowej…wtedy nikt jej nie kupi… wyobraż osbie że dajesz + 500$(dobry projektor tyle kosztuje) do xbox…kupisz?

  4. A miało być tak pięknie…

  5. VondesSznycel 2 września 2013 o 12:18

    hehe przy pomocy sprzętowo… całkiem sporo, do roboty, to nie jest rzutni i skaLowanie rozdzielczości… ja bym powiedział, że to skaNowanie głębi i przekształcenia geometryczne obrazu, wszystko realizowane przez hardware i liczone dynamicznie… zastosowanie tylko xbox, a produkcja + koszty wypuszczenia na rynek masowy, to musi się zwrócić, zapotrzebowanie małe to i koszty produkcji rosną

  6. Ja powiązałem to z PC. Założyłem, że to co na telewizorze generowane by było normalnie jak do tej pory z jednego wyjścia karty graficznej a tło z drugiego wyjścia w niskiej rozdzielczości na rzutnik (z czarnym prostokątem wielkości telewizora na środku). Nie wiem czy obecne karty mogłyby niezależnie generować dwa obrazy z gry w różnej rozdzielczości ale jeśli potrafią obsłużyć 3 monitory, to może jakiś zdolny inżynier coś by wykombinował 🙂

  7. @Krax: 500$ to byloby niewiele za cos takiego – wszak nie jest to obowiazkowe, a przeciez ludzie wydaja nie raz znacznie wiecej za rozne mniej lub bardziej niepotrzebne zabawki (jak chocby kupowanie tych tematycznych padow czy obodow na PCy). Chyba raczej mowimy o kwotach liczonych w tysiacach, nie setkach).

  8. A ja w to nie wierze. Po pierwsze moznaby takie cos sprzedawac jako dobro luksusowe – faktyczna cena plus dosc duzy dodatek za komercjalizacje niszowego produktu. Tak jest w przypadku telewizorow OLED potrafiacych kosztowac tyle co kawalerka. Poza tym kiedy Microsoft wypuszczal interaktywny tabletostol – surface za wiele tysiakow dolcow wtedy ta technologia nie byla za droga dla odbiorcow.

  9. Prawda jest taka, ze technologia byla pokazana do tej pory tylko na filmiku, nikt jej na oczy nie widzial. W rzeczywistosci pewnie wcale nie sprawuje sie tak „swietnie”. Nie wydaje mi sie to takim prostym zadaniem, tani rzutnik zreszta nie doswietlilby w takim stopniu pokoju (nawet przy duzym zaciemnieniu), trzeba by faktycznie stosowac drozszy sprzet (cos z naprawde porzadna lampa, jak duze rzutniki do wiekszych sal konferencyjnych).

  10. wystarczyłoby wykorzystać projektor odpowiednio go programując i zmniejszając jego wymiary ale co ja tam wiem

  11. Mapa przestrzenna pomieszczenia w celu kompensacji wyświetlania siatki na różnych głębokościach i nachyleniach mebli i przedmiotów tak aby linie były w miarę ciągłymi liniami oraz kalibracja kolorystyczna wykonywana na jednolitych fragmentach dla uzyskania w miarę zbliżonych kolorów rzeczywiście mogłyby być wykonywane sprzętowo. To co zaproponowałem poniżej to wersja minimalistyczna dla Kowalskiego.

  12. paankracyk jeśli sprzedasz to jako dobro luksusowe dla odbiorców xone(nie wiadomo nawet czy ten grugi się będzie sprzedawał). zakładając że one będzie się sprzedawał tak dobrze jak 360(O.o),to kupi go ~9mln z tego jakiś 1% kupi ten bajer… 900tys i za jedną sztukę 500$(cena platformy ~1100$ + urządzenie do smartglass) to daje przychód 4.5 rocznie… cena za opracowanie technologii szacowana zapewne na gdzieś koło 1$(zapewne koszt urządzenia gdzieś koło 160-200$)…a ile w proces produkcji? niczym sony ps3.

  13. @Jacekxyz Zrób i pokaż rezultaty – jak będzie dobry kupie to od Ciebie za 500$.

  14. Nie żebym się kłócił, ale wydaje mi się, że jeśli można by było wprowadzić tanie rozwiązania (jak niektórzy sugerują), to M$ by tak raczej zrobił. Bo pomysły pokazane na wcześniejszych filmikach były naprawdę niezłe. A raczej wątpię, że z powodu kaprysu M$ zrezygnowałby z dodatkowej kasy.

  15. Jacekxyz twój pomysł w połączeniu z grupką zdolnych inżynierów nie jest zły… tyle że to powyżej miało być only for xbox(i to zapewne tylko one) i tu jest pies pogrzebany.|po prostu Microsoft w tym momencie hate’towany przez pół świata nie jest pewny sprzedaży swojej konsoli… w którą władowali kasę i trzeba ją teraz odzyskać… w takiej chwili ładować w akcesorium do tego?|brain raczej kinect + projektor i to programować.

  16. Indywidualizator 2 września 2013 o 13:14

    Kto by się spodziewał …

  17. @Krax kinnect i tak będzie dodawany do każdego XOne, więc po co miałem go wymieniać. Chodziło mi o samo urządzenie poszerzające obraz na ściany. I jeszcze taka drobna prośba, jak coś do mnie piszesz to chociaż nick przepisz prawidłowo bo przepisując pięcioliterowy nick z błędem pokazujesz mi brak szacunku…

  18. Brian sry mój błąd…po za tym troszeczkę nie rozumiesz o co mi chodziło(no w końcu napisałem lakonicznie)… ten projektor musi korzystać z czujników które posiada kinect… ale musiał by być ustawiony do niego opozycyjnie(po za tym nie wiadomo jak oba urządzania by na siebie wpływały) by zeskanować i przetworzyć pomieszczenie z odpowiedniej perspektywy. ceny projektorów do najniższych nie należą do tego cena kinecta to 150$(i analogicznie euro – cena pierwszego kinecta). Projekt zawsze można wznowić.

  19. ile człowiek błędów po pełnia… tam gdzie piszę o kosztach to miało być 4mln, chodziło mi o to że żeby zabawka się zwróciła to trzeba by było gdzieś koło 3 lat… a na to Microsoft nie stać, porzucili więc projekt, jeśli one się będzie dobrze sprzedawał to zawsze przecież mogom go wznowić.

  20. Hype poszedł, xboxiarze napalili się, a wyszło jak zwykle.

  21. Krax – szczerze mowiac nie rozumiem kompletnie Twoich rachunkow. Podalem przyklad telewizorow oled nieprzypadkowo. Koszty produkcji, choc wysokie (bo to nowa technologia) stanowia jedynie polowe (a moze nawet mniej) ceny telewizora. Owszem, ceny sa zaporowe, ale kto bogatemu zabroni? Symulatora jazdy w ksztalcie bolidu tez Ty i ja raczej nie kupimy, ale bogaty czlowiek szarpnie sie, bo czemu nie? A wersja 2.0 moglaby juz byc tansza (tak jak telewizory OLED beda taniec).

  22. dragonrider01 2 września 2013 o 19:12

    Nie będzie IllumiRoom, nie będzie dysków zewnętrznych a niedługo pewnie zrezygnują z gier. Swoją drogą pamięta ktoś jeszcze wirtualnego chłopca Milo, rozpoznawanie emocji i skanowanie dowolnych przedmiotów? Sony przynajmniej jak już coś obieca to się tego trzyma.

  23. paankracyk ile bogatych ludzi kupi xbox’a? raptem 20% posiadaczy konsol m$ posiada sensor kinect który kosztuje 100$(początkowo 150$) czyli połowę tego co dasz za najtańszy na rynku projektor|(badziew) a w tym musi być jeszcze w chór więcej elektroniki by działało(ala kinect). z tond rachunki, to są tylko prognozy… nie wiele osób kupi akcesorium do wyświetlania obrazu lub konsole dla samego akcesorium, jeśli cena będzie zaporowo wynosiła 100% konsoli. w końcu za zestaw 500$ to za dużo, to za dodatek nie?

  24. dragonrider01 przykładem choćby zamówienia przed premierowe i dostępność na całym świecie?

  25. @Krax Czepiłeś się tych 500$ jak rzep psiego ogon. Koleś ewidentnie mówi że to urządzenie będzie miałoby kosztować tysiące dolarów. Zwróć uwagę że przedział tysiące nie zaczyna się 1000 ani 1900. Tylko od 2000. To jest trochę jak z ekranem dotykowym. Kiedy wymyślono tą technologię też była za droga. Dopiero po paru latach, kiedy większość ludzi zdążyła już o niej zapomnieć, trafiła pod strzechy.

  26. DeeJayHMC mam wrażenie że pisze po chińsku…deehayhmc ja tylko odniosłem się do ceny dobrego projektora i porównałem z ceną xbox one… która została skrytykowane i określone jako drogie, a tamten zetaw składa się z więcej niż jednego produkt… firma automatycznie stwierdziła, że gracze nie kupią czegoś droższego… a skoro nie kupią to się tego nie opłaca tłuc. a powyższa technologia nijak się ma do produkcji ekranów dotyukowych…bo tam chodziło o problem z pozyskiwaniem masowym… to samo wcześniej lcd

Dodaj komentarz