
FIFA 21: Wprowadzono funkcję, która ma chronić graczy przed uzależnieniem

Fifa 21, zresztą podobnie jak swoje poprzedniczki, może zaoferować naprawdę wciągającą zabawę. Przedstawicielka kultowego cyklu gier piłkarskich to najprawdziwszy pożeracz – nie tylko czasu wolnego. Bywa, że użytkownicy tracą kontrolę nad wydatkami na cyfrową zawartość. Warto w tym miejscu przytoczyć historię 21-letniego Jonathana Peniketa, który na paczki FUT (Fifa Ultimate Team) wydał 3 tysiące funtów. Brytyjczyk przyznał, że stopniowo tracił poczucie umiaru. Po jakimś czasie radość, jaką początkowo odczuwał przy otwieraniu loot boksów, ustąpiła miejsca groźnemu uzależnieniu. Nic więc dziwnego, że już kilka krajów uznaje skrzyneczki z losową zawartością za formę hazardu, zaś na samych Elektroników nakładane są wielomilionowe kary finansowe.
To samo EA przygotowało właśnie funkcję „Czas grania”, która ma stanowić oręż w walce z szkodliwym nałogiem. Tym sposobem branżowy gigant wspiera nas w samokontroli. Inicjatywę wydawcy powinni docenić między innymi rodzice, którzy chcieliby aktywnie i zarazem wygodnie nadzorować poczynania swoich pociech. Dzięki tygodniowym limitom zadbamy o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Nasze portfele również będą nam wdzięczne. Co warte podkreślenia, podobne rozwiązania stosuje się na niektórych stronach hazardowych.

Electronic Arts opisuje nową funkcję w następujący sposób:
Funkcja czasu grania pozwala lepiej zrozumieć swoje zwyczaje dotyczące korzystania z gry i pomaga przejąć nad tym kontrolę. Możesz sprawdzić, ile czasu spędzasz w grze FIFA 21, ile meczów rozgrywasz we wszystkich trybach, ile kupujesz punktów FIFA Points oraz ile otwierasz paczek, a także ustawić limity dotyczące tych aspektów gry. Możesz zarządzać swoim czasem gry w FIFA poprzez ustalenie limitu liczby rozgrywanych meczów, otwieranych paczek i kupowanych w sklepie w grze punktów FIFA Points. Wszystkie limity można zmienić w menu „Czas grania”. Po osiągnięciu dowolnego z nich gra wyświetli stosowne powiadomienie. Funkcję czasu grania można włączyć na kaflu ustawień sieciowych na karcie „Konfiguracja” w menu głównym gry FIFA. Następnie należy wybrać „Czas grania” (z kafla „Ustawienia sieciowe” w menu głównym, menu „Więcej” w FUT lub menu „Więcej” w Volta Football), aby poznać informacje o swojej aktywności w grze FIFA i ustalić limity tygodniowe. Funkcję czasu grania w grze FIFA 21 można też włączyć w aplikacjach Companion i Web App. Za ich pośrednictwem możesz sprawdzić aktualne wartości i ustalić tygodniowe limity otwieranych paczek i kupowanych FIFA Points. Funkcja będzie dostępna na PC w usługach Origin i Steam od 12 listopada, na PS4 i Xbox One od 17 listopada, a na PlayStation 5 i Xbox Series X|S od dnia premiery gry FIFA 21 na tych konsolach, czyli od 4 grudnia.

Czytaj dalej
19 odpowiedzi do “FIFA 21: Wprowadzono funkcję, która ma chronić graczy przed uzależnieniem”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Może dla dorosłych graczy ok, ale jak dla dzieci to bez sensu. Każda konsola ma wbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej, w tym ograniczenia czasowe (plus np przestrzeganie ograniczeń PEGI i inne). Wystarczy dziecku dać osobne konto na konsoli (wielu rodziców tego nie potrafi ogarnąć żeby dzieciak miał swoje achivki), odpowiednio to skonfigurować (+ wyłączyć opcję tworzenia i logowania nowych kont) i gotowe, a do tego działa na wszystkie gry, a nie tylko jedną Fifę.
Mi się bardziej podoba Holenderskie rozwiązanie problemu Fify.
Może ustawić 2 h i w trakcie meczu wywali 🙂 |Zresztą czy FIFA uzależnia? Czy tak podnosząca ciśnienie gra może być zła dla zdrowia psychicznego?
@Rincevind – a mi się nie podoba patrzenie na cudzą kieszeń.|Śmiesznie bo niby chodzi o „dzieciaki” a to 21-latek to chyba nie dzieciak 🙂
Haha widzę że wprowadzili to po karach finansowych żeby mieć argument z jednej strony w sądzie, jak ipoprawa wizerunku z drugiej.
Już sam fakt, że dorosłych ludzi trzeba chronic przed nimi samymi jest żenujący
@Quel Absolutnie ci tego nie życzę, ale jeśli kiedykolwiek popadniesz w jakieś uzależnienie to mam nadzieję że trafisz na ludzi, którzy okażą ci więcej zrozumienia.
@Bernierdh – ale to ma do tematu? Zakażmy więc sprzedaży alkoholu i papierosów (jak dla mnie to mogłyby nie istnieć gdybyś pytał) – to są też uzależniacze. Uzależnić się można od wszystkiego.
@Scouser @Quel jak juz siedzicie w tych internetach to poczytajcie o mechanizmach uzaleznien, o tym jak wykorzystuje sie te mechanizmy w sektach i wlasnie w grach, a potem przyjdzcie dzielic sie madrosciami. Tak, dorosli maja wlasny rozum, ale ten rozum niestety jest dosc latwo podatny na manipulacje, tym bardziej jak nie wie na co zwracac uwage. A sprzedaz alkoholu i papierosow jest objeta wielkimi obostrzeniami, od procesu tworzenia do ceny przy kasie. Co innego w grach
Cóż, na boisko teraz i tak się nie wyjdzie z kumplami żeby pograć w prawdziwą piłkę XD
3DS?
@Jędza @Bernierdh – ja nie neguję, że uzależnienia istnieją i są problemem dorosłych ludzi. Dla mnie jest żenującym fakt, że dorosłe osoby mają tak słabe umysły, że są podatni i wpadają właśnie w uzależnienie – od czegokolwiek ale już niekontrolowane wydawanie pieniędzy w grze jest upadkiem na samo dno. Jak widzę osoby odpalające papierosa za papierosem to czuję odrazę. Jak widzę osobę tak pijaną, że o 9 rano leży we własnych wymiocinach to nawet mi jej nie szkoda. Jak widzę żebraka na ulicy,
który nawet nie próbuje ukryć oznak brania narkotyków na swoim ciele to nie mam litości. Możesz mi powiedzieć, że jestem nieczuły ale na pewno się nie mądruje – wyrażam swoją opinie na to co widzę prawie dziennie. Jak czytam o dorosłych osobach, które bez opamiętania wydają tysiące funtów na mikrotranzakcję to się z nich śmieje. Tylko tyle i aż tyle. Ten świat ma o wiele większe problemy niż słabości kompletnych randomów z Internetu.
EA: Nasze gry nie zawierają hazardu.|Również EA: Wprowadzenie funkcji mające na celu kontrolować hazard w ich grze :
@Quel Nie twierdzę, że się mądrujesz, ale tak, uważam, że to co mówisz jest bardzo nieczułe i płytkie, bo oceniasz ludzi nie znając ich historii, ani powodów dla których popadli w uzależnienie. Twoja sprawa, czy ci ich szkoda, czy od razy przypinasz im łatkę, ale podtrzymuję swoja słowa: życzę ci, byś sam będąc w potrzebie trafił na ludzi z innym podejściem.
@Scouser Jasne, że można się uzależnić od wszystkiego, ale niektóre rzeczy są bardziej uzależniające i bardziej niebezpieczne od innych. Hazard potrafi być bardzo szkodliwy, a takie mechaniki w moich oczach nie różnią się od niego zbytnio, jeśli w ogóle. Nie jestem za żadnym zakazem sprzedaży, ale uważam, że takie mechanizmy powinny być objęte odpowiednimi ograniczeniami.
@Scouser Jasne, uzależnić można się od różnych rzeczy, ale hazard jest jedną z bardziej niebezpiecznych, a takie mechaniki w koich oczach niewiele się od niego różnią (jeśli w ogóle). Nie jestem za żadnym zakazem sprzedaży, ale uważam że powinny być obłożone odpowidnimi obostrzeniami.
Cholera, naprawdę przyda się wam ten nowy serwis, a w szczególności nowy system komentarzy :/
Bernierdh Najgorszą rzeczą na jaką można trafić, to niekompetentny psychiatra, „dozuj tak, byś czuł się dobrze” – powiedział. Jako 17 latek skąd miałem wiedzieć cokolwiek, a tym bardziej o wzrastającej tolerancji? Psychotropy to świństwo. Do dziś nie mogę bez nich żyć, 15 lat i dalej, są jak legalne narkotyki, tak mnie załatwili „lekarze”. Dziś to jest ostry rygor, ale co z tego, że komuś schrzanili życie. Pozostaje mi uczulić innych i ich rodziców. Dlatego @Quel nie każdego należy oceniać z góry.