rek
rek
Często komentowane 29 Komentarze

Steam Link w Europie [WIDEO]

Steam Link w Europie [WIDEO]
Steam Link takie niewielkie czarne pudełeczko, które z jednej strony podłącza się do zasilania, z drugiej do telewizora, z trzeciej do sieci lokalnej, z czwartej zaś do pada i już można grać w pecetowe tytuły leżąc na kanapie w salonie. Albo gdziekolwiek. A gdzie kruczki?

W zasadzie ich nie ma. Valve przez Steama promuje wprawdzie Steam Linka w zestawie z kontrolerem, ale oba te urządzenia można również kupić osobno. Cena za sztukę to 55 euro, czyli jakieś 230 złotych – drogo w przypadku pada (zwłaszcza, że jeśli wierzyć testerom, wersja przedpremierowa nie ze wszystkimi tytułami chce działać), ale w przypadku skrzyneczki to obecnie najtańszy sposób na streamowanie pecetowych gier w sieci lokalnej.

Oczywiście jakiś kontroler i tak do Steam Linka podłączyć trzeba, ale może to być na przykład ten z X360 lub XBO. Albo klawiatura i mysz – pudełeczko ma w sumie trzy złącza USB 2.0 (a także Bluetootha, jeśli komuś lagi niestraszne), więc możliwości jest sporo. Z siecią lokalną łączy się natomiast przy pomocy WiFi (w standardzie ac) lub Ethernet (100 Mbit/s), przy czym zalecany jest ten drugi sposób.

Po co? Podstawy wyjaśnia Valve na fajnym filmiku (poniżej), ale to jeszcze nie wszystko. Dzięki Steam Linkowi można grać na pececie zdalnie, w rozdzielczości maksymalnie Full HD przy 60 fpsach (dostępne jest również HD), choć oczywiście zależy to zarówno od przepustowości sieci lokalnej jak i wydajności kompa – bo to na nim, a nie na małej skrzyneczce, będą fizycznie uruchamiane gry. Streaming działać ma ze wszystkimi tytułami dostępnymi na Steamie, dokładnie tak samo jak obecnie w przypadku, gdy „odbiorcą” jest inny pecet, co niestety oznacza, że do włączenia sprzętowego kodowanie obrazu wymaga sprzętu Intela lub Nvidii (można to zrzucić na procesor, ale powoduje to zarówno spadek jakości obrazu jak i liczby fpsów).

I jeszcze data – 10 listopada. Czyli za trzy tygodnie. Hm… 230 zł to wcale nie tak dużo…

rek

29 odpowiedzi do “Steam Link w Europie [WIDEO]”

  1. To znaczy, czy jeśli uruchomię SF4 na PC, to uruchomi się on na PC i będzie zminimalizowany na pasku zadań, czy też po prostu będzie jako proces uruchomiony w menadżerze zadań ?

  2. Cena pudełeczka nie jest zła. Natomiast cena kontrolera jest zdecydowanie za wysoka.

  3. Z tego co widziałem recenzje pada to wygląda on trochę tandetnie. Ale żeby go ocenić musiałbym go osobiście przetestować, znajomy ma w planach kupić więc sobie sprawdzę z czym to się je.

  4. Ja pada sobie odpuscilem (ten od x360 mi wystarczy), ale Steam Link wlasnie wioze do domu. Dzis pewnie juz nie uda mi sie go przetestowac, ale co sie odwlecze…

  5. Dzisiaj coś słabo łapię, ale czy to działa na tej zasadzie jak obecny streaming przez apkę Steam ? To jak mam teraz przez to lagi to i przez tę skrzyneczkę też będę miał ?

  6. Ja streamuję na TV tabletem przez apkę Moonlight (technologia nividi wykorzystywana w shildzie) ale a.) działa to tylko na kartach nividii b.) mogę zapomnieć o 1080p/60FPS ze względu na stary router. Ale skoro link ma dodatkowe kablowe przesyłanie i możliwość dopięcia kontrolera (niby ma i to tablet z moolightem ale już bezprzewodowego x360 nie da rady łatwo podpiąć). Jestem niemal pewien że się w takie cudeńko wyposażę. Kontroler mnie też intryguje, podobno baza ustawień dla gier rośnie bardzo szybko.

  7. @tommy50 – Jego siła to fakt że z grami obsługującymi standardowy xinput (kontroler xboxowy) radzi sobie równie dobrze co inne a na dodatek ma ustawienia dla gier które pda normalnie nie obsługują a jeżeli nie ma odpowiednie profile powstają i są do wyboru w samym steamie a nie w zewnętrznym programie (xpadder, pinaple) a jeszcze ponad to dzięki gładzikowi da się go stosować w RTS-ach, strategiach i przygodówkach znacznie wygodniej niż emulacja gałki na ruch myszy (xpadder, pinaple).

  8. Nie jest to najtańsza opcja do streamingu na TV! Kamil999666, Moonlight (dawniej Limelight) nie działa tylko z tabletami. Ja na swoim Raspberry Pi B (koszt około 180zł, ale pewnie da się taniej), zainstalowałem wersję dostosowaną do Raspa i śmiga aż miło i oczywiście po kablu, także 1080p 60FPS. Fakt, że trzeba się trochę pobawić z konfiguracją, ale to przecież sama przyjemność 😀

  9. Dla zainteresowanych polecam w google wpisać: moonlight stream

  10. Po kablu ? Masz na myśli hdmi, ale już między telefonem a kompem stremujesz przez wifi. Steamlink ma dodatkowo możliwość streamowania przez kabel ethernet dzięki czemu nie martwisz się o zasięg i jakieś zakłócenia. Fuks że mam akurat kompa z kartą nividii ale i tak musiałbym wyłożyć parę setek na router 5ghz który potrzebny mi by był właściwie tylko do tego a tak steam link za 250zł nie obciąża kompa, i jak zmienię kiedyś grafę na ATI też będzie działać.

  11. Z mojego komputera stacjonarnego mam pociągnięte 6 metrów kabla ethernet, zakończonego skrętką RJ-45. Jest to wpięte do portu Raspberry PI a z Raspberry kablem HDMI na telewizor. Dodatkowo mam bezprzewodowe pady (Logitech F710) wpięte w stacjonarkę.

  12. Wygooglowałem to „Raspberry Pi B”, wychodzi że to taki komp na amr ? nie wiedziałem że moonlight obsłuży stream przez kabel, sądziłem że tylko wi-fi wchodzi w grę. Nie mniej zdecydują się jednak na steamlinka. Ale osoby z starymi TV mogą sobie tanio wzbogacić go o funkcje smart dzięki urządzonku na nadroidzie.

  13. Gdzieś czytałem że na różnych konfiguracjach opóźnienie jest różne. Podobno najniższe na androidach opartych o procesory intela i shildach naturalne a na takim dość słabym sprzęcie są odczuwalne ? Rozumiem że moonlight odpowiednio skonfigurowany dla Raspberry ale coś zauważyłeś ?

  14. Przy podłączeniu padów do stacjonarki, opóźnienia nie widzę. Oczywiście jest to moje subiektywne wrażenie. Pamiętaj też, że duża część opinii mogła być pisana gdy Moonlight (wtedy jeszcze Limelight) był napisany w Javie! Dopiero niedawno przepisali wszystko na C++. Doświadczyłem tej przesiadki i była ogromna 🙂

  15. Masz link: http:www.howtogeek.com/220969/turn-a-raspberry-pi-into-a-steam-machine-with-moonlight/|Jest w nim ładnie podsumowane co trzeba zrobić. W skrócie:|1. Kupić Raspberry Pi (najlepiej któryś z nowszych modeli, ale nie musi być najnowszy, u mnie ładnie pracuje na wersji https:www.raspberrypi.org/products/model-b-plus/ )|2. Wykorzystać/kupić zasilacz od komórki (wyjście 5V 1A / wejście 100-240V)|3. Kartę SD jako dysk twardy (tylko przynajmniej w 10 klasie i 4GB)|4. Instalujesz Raspiabna…

  16. … (jest to specjalna dystrybucja Linuxa na Raspberry)|5. instalujesz Moonlight według instrukcji z wcześniejszego linka|6. parujesz komputer z Raspberry|7. podpinasz pady|8. uruchamiasz bezpośrednio z BASH’a grę / lub Steam Big Picture|Jakbyś miał więcej pytań pisz na skrzynkę.

  17. Zrobiłem literówkę w nazwie dystrybucji Linuxa. Właściwa nazwa to Raspbian.

  18. A nie byłoby taniej po prostu kupić odpowiednio długi kabel HDMI? Ja tak zrobiłem i gram przy telewizorze bez żadnych problemów… koszt kabla jest raczej mały.

  19. Wszystko zależy gdzie masz stacjonarkę, gdzie telewizor i co najważniejsze, jak wielki masz wstręt do nadmiaru walających się kabli 🙂 W moim przypadku lepszy jest Raspberry. Wynajmuję mieszkanie i chowanie kabli w ścianie w moim przypadku jest niemożliwe, a kabel musiałby iść pod drzwiami na balkon (drugi, bo pierwszy już idzie właśnie od ethernetu). Nie każdą długość kabla HDMI dostaniesz, a streaming na raspberry może być w dowolne miejsce z internetem (chociaż im większy ping, tym większe opóźnienie).

  20. @Onishin 180zł to kosztuje obecnie wersja 2, a stare B+ za 100zł nie opłaca się kupować. Za 70zł można kupić odpowiednią wersję Orange PI które wydajnością dorównuje ponad dwa razy droższemu Raspberry PI 2.

  21. Do Moonlight wystarczy. Zresztą ja tak naprawdę nie kupowałem Raspberry specjalnie pod niego, tylko bawiłem się nim jak płytką edukacyjną. Kiedy już miałem dosyć przeznaczyłem do takiego zastosowania.

  22. Router do grania wyprodukowany przez Valve coś takiego wykombinowali gdy by dodali do tego obsługę konsoli Xbox 360 to by było jeszcze lepiej.

  23. @Onishin, dzięki za info o Moonlight, właśnie próbuję go uruchomić na RPi B+. Jak mi się nie uda, to pewnie zamówię Steam Linka, albo uderzę do Ciebie na PW 😉

  24. a co jeśli ja gram w PCtowe hity przed 40″ na kanapie w swoim pokoju ?

  25. Oglądam tego steamlinka od jakiegoś czasu i nie bardzo rozumiem. Czy Valve poleca pociągnąć kabel ethernet do linka i nastepnie od linka HDMI do TV, po to by grać gry tylko ze steama zamiast po prostu kupić dłuższy kabel HDMI i sobie podłączyć PC pod TV? A do tego trzeba mieć Intela I Nvidię?

  26. @Aldon, jeśli masz możliwość puszczenia kabla HDMI to tak zrób, wtedy Steam Link nie będzie Ci potrzebny. Ja niestety musiałbym puścić 30m kabla, wkuć go w ścianę i w sufitach podwieszanych przeprowadzić z pokoju do salonu. A tak podpinam 30cm kablem ethernet pod router za TV, 30cm kablem podpinam się pod rozdzielacz HDMI i mam obraz z kompa albo na TV albo na projektorze. Także to pudełko nie jest dla wszystkich.|P.S. @Onishin, wczoraj uruchomiłem Moonlighta na RPi B+ 😉

  27. @Aldon, dokładnie tak jak napisał fixxer1 i ja wcześniej, wszystko zależy od układu pomieszczeń w Twoim domu, gdzie jest stacjonarka, gdzie telewizor docelowy.@fixxer1, miłej zabawy! Cieszę się, że zainspirowałem przynajmniej jedną osobę do działania 😀

  28. Czytałem wczesniejsze komentarze i nadal nie rozumiem waszego sposobu połączenia^^ Rozumiem, że jest ono dokładnie takie jak steam link w wersji bezprzewodowej, tzn.-komputer->router->odbiornik przy tv(link albo raspberry, tak jak pisaliście)->TV, tak?

  29. @Aldon: tak, przy czym połączenie do odbiornika przy tv jak to nazwałeś, może być zarówno poprzez WiFi jak i kablowe łącze. W Raspberry co prawda domyślnie nie ma karty WiFi, ale można ją dokupić za małe pieniądze (taką wpinaną w USB). Dodatkowo nie musi iść to przez router, może być bezpośrednio kabel > odbiornik > TV. Tylko wtedy nie masz internetu, chyba że w kompie będziesz miał drugą kartę, albo net masz przykładowo z urządzenia USB.

Dodaj komentarz