
Microsoft (znowu) blokuje DRM-y

Problem dotyczy wszystkich wspieranych Okienek, a więc od Visty, przez Siódemkę po Ósemkę, w których zainstalowana została łatka KB3086255, wyłączająca usługę secdrv.sys. W przeciwieństwie do Dziesiątki, która jest jej całkowicie pozbawiona, w starszych Windowsach nie zostaje ona jednak usunięta, a jedynie przestaje się automatycznie uruchamiać. W razie potrzeby można ją więc nadal uruchomić.
Wymaga to odpalenia wiersza poleceń z uprawnieniami administratora (najprościej wybierając odpowiednią opcję z menu, które pojawia się po naciśnięciu Win+X) i wpisania w niej
sc start secdrv
a gdy już grać skończymy, zatrzymania go komendą
sc stop secdrv
Microsoft na stronach pomocy podaje też sposób na automatyczne uruchamianie tego sterownika, ale tego – ze względu na zwiększenie ryzyka – nie polecamy. Choć jeśli masz gdzieś zagrożenia, sposób jest równie prosty, bo wystarczy w wierszu poleceń wpisać
sc config secdrv start=auto
I jeszcze jedno, czyli dlaczego powinno mnie to obchodzić. Otóż brak obsługi SafeDisc-a sprawia, że nie uda się uruchomić między innymi takich tytułów jak:
Oczywiście mowa wersjach na płytach, bo Steamowe takich problemów nie mają.

Czytaj dalej
26 odpowiedzi do “Microsoft (znowu) blokuje DRM-y”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
A co to są te DRM’y ?
Kompletnie nic nie jarzę z tego newsa… Gdzie leży problem. O co chodzi z Windowsami i DRMami… Mam coś zrobić? Coś blokuje, w czymś przeszkadza? Safedisc ma działać? A jak nie działa, to źle? Nie ogarniam…
Eee tam, Allor – to już lepiej napiszcie o demie Bullet Train od Epic Games.
nie łatwiej zrobić „program” w notatniku i po kliknięciu żeby wykonał to polecenie|i 2. program wyłączający go |i odpalamy programik, włączamy grę |kilka kb zajmuje coś takiego
@JacobDRM to w uproszczeniu blokada antypiracja w grach, najczesciej sprawdza czy płyta jest orginalna – skopiowane iso zwykle nie działa, problem w tym ze na wszystkie drm powstały obejścia, cracki itd. Złą robotę jaką robliły to czasem znaczące obniżenie wydajności gry. Wiele osób wolało zagrać z piratem/crackem niż męczyć się z org. grą. |@Thorongil83|brak wsparcia windows dla tych drm oznacza ze legalnych gier na CD zawierajacych takowe zabezpieczenie nie uruchomisz. Windows dobrze robi, ale gracze
czyli zablokowali w 7 i 8 a w W10 wszystko śmiga ok? Wygląda to na kolejną akcję wymuszającą na użytkownikach starszych systemów do przesiadki na W10
gracze chcący być uczciwi mają z tym problem, a dziś pobieranie piratów to większe ryzyko niż kiedykolwiek – antywirusy nie działają na najgorsze szkodniki, instalując pirata łatwo mozna stać się koparką do kryptowalut. A ceny gier dziś w cyfrowej dystrybucji(zwykle wolnej od drm) są absurdalnie niskie. napisałbym o portalu który resechuje promocje na gry, ale to niezgodne z zasadami CDA.
@ElTabasco na win 10 nie działa to od początku.
@gramofon23Mówisz, masz 🙂
@Illuvatar Dzięki ;] Da się to napisać jasno i zrozumiale… chociaż to może przez moje niewyspanie. Innymi słowy lipa. Wiedziałem, że te DRMy bokiem ludziom wyjdą ;]
@Allor, skoro spełniasz dziś życzenia, to popraw jeszcze literówkę w tytule: http:www.cdaction.pl/news-42836/the-incredible-adventurse-of-van-helsing-the-final-cut-przesuniete.html 🙂
Fallouta 3 na 7 też nie da się uruchomić, kupiłem i wiem. 🙁
Jade Empire przynajmniej raz w roku sobie ogrywam, więc na Windows 10 przesiądę się jak już nie będę miał wyboru. Szkoda, że utrudniają teraz posiadaczom poprzednich wersji systemu.
Warto również wspomnieć że pobieranie gier Blizzardu również nie działa ponieważ ich downloader używa p2p, Win 10 na starcie był niedopracowany i za szybko wydany, niepoprawnie działające sterowniki, brak wsparcia dla starszych programów, zawieszanie się systemu plus niebieski ekran, zapowiada się że to będzie najgorszy system operacyjny od czasu Win Vista.
@Arturzyn Grałem w F3 na różnych wersjach siódemki i zawsze się uruchamiał. Były tylko problemy z płytą (gra jej „nie widziała” i wywalała komunikat o braku płyty w napędzie) ale dość szybko uporałem się z problemem.
@Arturzyn Przeszedłem F3 na Win7 nie dalej jak miesiąc temu. Da się, choć jak to w przypadku Bethesdy bywa, crashuje przy byle pierdnięciu (choć może to być też wina modów ;] )
@Arturzyn Korzystałeś z tego poradnika? http:steamcommunity.com/app/22370/discussions/0/828937546147175081/ Mnie on pomógł – konkretnie punkt 7., mimo że mam Geforce’a a nie Intela.
We wszystkie wymienione tytuły grałem już dawno, teraz i tak większość gier używa steama czy to w pudełku czy nie.Mam obok siebie ponad 200 wydań pudełkowych i stawiam moją wypłatę że odpale je co do jednej na windowsie 10.
@Allor Co się z tobą ostatnio dzieje? W każdym Twoim newsie masa literówek, błędów itp? Czyżby na stronie pisał ktoś inny podpisujący się tylko tą ksywką, czy Allor traktuje pisanie newsów na stronie po macoszemu?
Szkoda że to rozwiązanie nie działa u mnie bo po wpisaniu komendy sc start secdrv wyskakuje |[sC] StartService NIEPOWODZENIE 1058:|Nie można uruchomić określonej usługi, ponieważ jest ona wyłączona lub ponieważ|nie są włączone skojarzone z nią urządzenia.
@Danon666 Myślę, że w takim razie będziesz uboższy o wypłatę… Ja już od dawna patrzę na moją pudełkową kolekcję i zalewam się łzami nie mogąc odpalić wielu tytułów…
@Dj Ogi. Tak ciężko kupić starego laptopa (~300zł) właśnie pod stare tytuły ? A jak nie to na GoG są często gigantyczne promocje, a gry stamtąd odpalą się na każdym systemie.
@dracollo Co to za przyjemność grać na laptopie…? Poza tym problem nie leży w sprzęcie, a w oprogramowaniu. Kiedyś kompatybilność wsteczna była normą, teraz to wyjątek – żenujące.
@Dj Ogi, wielu studentów gra na laptopach, również osoby, których praca wymaga częstego przemieszczania się. Po prostu laptop jest wygodniejszy dla takich osób.
@Aargh Na XP od SP2 działały w zasadzie prawie wszystkie stare gry, a w ostateczności pozostawał jeszcze DOSbox – no chyba że ktoś był kompletnym komputerowym analfabetą. Ja nie narzekałem. Poza tym teraz nie chodzi o jakieś zabytki z epoki „peceta łupanego”, tylko całkiem współczesne tytuły, w które ciągle gra sporo osób. Konsole pomijam, gdyż tam (może z wyjątkiem PS2?) zawsze były problemy przy zmianie generacji, co z resztą zrozumiałe przy zamkniętej architekturze – konsole to zabawki.
Nie „sieję” mitów – opieram się na własnych doświadczeniach. Jakiej gry nie mogłeś niby odpalić na XP z SP2/SP3? Poza tym jeżeli DRM jest częścią składową danej produkcji (bo zabezpiecza instalator/płytę z grą i znalazł się tam raczej nie przypadkowo), to jak najbardziej należy o tym mówić.