
11k w komórce

Tymi „ktosiami” są Koreańczycy z 14 firm związanych z elektroniką pod przewodnictwem Samsunga, który właśnie ogłosił rozpoczęcie prac nad takimi absurdalnymi ekranami. Po co? Oficjalnie po to, by pchnąć do przodu rozwój technologii, dlatego lwia część funduszy pochodzi od rządu w Seulu. Efekty mamy zobaczyć już w 2018. Mikroskop będzie jak najbardziej potrzebny, bo gęstość pikseli w tym wyświetlaczu wynosić ma aż 2250 ppi. Dla porównania w Galaxy S6 jest to 577 ppi, zaś Apple jeszcze do niedawna twierdziło, że w telefonach wystarczy 326 ppi (tyle miały Retiny), bo więcej i tak człowiek nie zobaczy.
Czy zatem Koreańczycy oszaleli? Jeśli weźmie się pod uwagę dalszą część wypowiedzi („takie wyświetlacze pozwolą uzyskać efekt 3D”) – jak najbardziej. Efekty 3D umarły już we wszystkich możliwych wersjach… poza VR. Bo w Oculusie, w którym obraz wypełnia niemal całe pole widzenia, nawet samsungowy QHD z Galaxy S6 oznacza ogromną pikselozę. 11k oznacza, że w miejscu jednego piksela będą trzy. Będzie więc lepiej, choć do ideału nadal trochę braknie – żeby osoba o idealnym wzroku nie była w stanie zobaczyć pojedynczych pikseli, Oculus Rift musiałby mieć jakieś 324 megapiksele. A to zapewnią dopiero wyświetlacze o oznaczeniach 30k.


Czytaj dalej
18 odpowiedzi do “11k w komórce”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Nie, nie tym razem nie chodzi o nową wersję iPhone’a w obudowie z jedenastokaratowego złota. Póki co nawet fani jabłek muszą się zadowolić jedynie złotkiem, w każdym razie w telefonach. 11k w tytule to bowiem oznaczenie rozdzielczości. Tak, ktoś pracuje nad wyświetlaczami 11k. Do komórek.
Czyli rozumiem, że Samsung powinien lepiej wziąć się od razu za 30k, bo 11k to i tak żadna różnica.
Myślę że każdy się teraz tylko zastanawia PO CO ?!
Aka „potrzebujemy lepszych numerków dla reklamy następnych telefonów”. Bateria telefonu pozdrawia.
Super sprawa, trzymam kciuki za te firmy… niech się technologia rozwija… szkoda tylko, że zaraz polaczki będą marudzić… po co to wszystko, a komu to potrzebne itd…
@Mariaszek|Wszystko przed nami. 🙂
Najpierw niech opracują SoC, które uciągnie tak absurdalną rozdzielczość 😀
Ja tam dalej czekam na soczewki kontaktowe z miniaturowymi ekranami, powstał podobnież prototyp takich, ale z zawrotną rozdzielczością… jednego piksela. Ale skoro takie technologie już powstają 😀
@truth rok temu czytałem gdzieś o soczewkach, które maja rozdzielczość 16 pikseli ale jak z zasilaniem takich soczewek to nie wiem 🙂
@alienov z ciekawości spróbowałem odświeżyć informacje i niczego nie udało mi się znaleźć, ale najbardziej logiczne wydaje mi się jakiś mikro akumulator + ładowanie indukcyjne (gdzie stacją dokującą byłaby wypełniona jakimś płynem?) ale to już spory offtopic, także nie zaśmiecajmy tematu 😀
No super. Po co mi nawet te 4K na takim popierdu-małym wyświetlaczu? Ktoś mi odpowie? Wogóle, to podziwiam ludzi, którzy „oglądają” filmy na komórkach – „szacun”.
@ttr – Wszystko, tylko nie „polaczki”…
No to chyba oczywiste że to wszystko robione jest pod VR, sam mam gogle do których wsadza się telefon i można cieszyć się całkiem dobrymi efektami. Jeżeli Samsung zaczyna tworzyć takie ekrany pod VR finansowane z rządu to znaczy że biorą to już na poważnie, i zresztą bardzo dobrze. Ta technologia jest zbyt ciekawa żeby od tak o niej zapomnieć.
@Draagnipur, brzmi jak ból [beeep] kogoś, kto ma małą rozdzielczość w telefonie… 😉
Ciekawe ile pikseli upchną w przyszłości do zegarków 😀
@jastrzomb6 – może i tak, ale dla mnie rozmiar naprawdę ma znaczenie 🙂 Oglądanie czegokolwiek nawet i na laptopie jest dla mnie nieporozumieniem.
Dlaczego komórki „dostają” takie świetne ekrany, a monitory nadal są 100 lat za nimi w tej kwestii? Granie w Angry Birds w 11K będzie rządzić… I dlaczego monitory 4K mają wielkie ekrany, a nie normalne, lecz z gęściej upakowanymi pikselami?|Ogólnie jednak podoba mi się ta inicjatywa pchania rozwoju technologii na siłę. Efekty mogą być tylko pozytywne, bo spowoduje to obniżkę cen tych mniejszych wyświetlaczy. Nie wierzę też, że komórki będą pierwszym i ostatnim zastosowaniem dla tego 11K.
aktualnie kom na wysokich rozdzielczościach pracują około 17 godzin… czyli jak dojdą to 11k będą pracowały ile? 4h? a może zrobi się z nich telefon stacjonarny i trzeba będzie je mieć cały czas na zasilaczu?Ciekawe, że aktualnie najsłabszym ogniwem w większości technologii jest pojemność baterii i sprawa odprowadzania ciepła z miniaturowych elementów:) a w tych tematach jakoś nie słyszę, żeby jakieś ciekawe prace były:)