
Hitman Rozgrzeszenie: Square Enix usuwa facebookową aplikację z powodu „wulgaryzmów”. Słusznie?

Hire Hitman to aplikacja na Facebooka, która pozwalała wirtualnie zabić naszych znajomych. Użytkownik wybierał przyjaciela, którego chciał „sprzątnąć”, jego cechy charakterystyczne oraz grzechy główne. Następnie na tablicę ofiary trafiał automatycznie generowany film złożony z jej zdjęć i informacji profilowych. Całości towarzyszył komentarz narratora uświadamiającego cel, czym zasłużył sobie na śmierć.
Dlaczego aplikacja wywołała oburzenie? Okazuje się, że wśród przymiotników określających przyszłą ofiarę pojawiły się wulgaryzmy, w tym cechy o zabarwieniu erotycznym. Płci pięknej można było przypisać takie określenia jak „owłosione nogi”, „fałda tłuszczu” czy „małe cycki”. Facet mógł być natomiast „rudzielcem”, mieć „gówniane włosy” i „małego penisa”. Równie „ciekawie” prezentowały się powody, dla których chcemy zabić wirtualnie tę, a nie inną osobę — wyrok śmierci mogliśmy wydać ze względu… na „zły zapach” czy fakt, że nasz kumpel oszukiwał swoją drugą połówkę.
Jakby tego było mało, wszystkie wybrane przez użytkowników cechy i przyczyny zabójstwa były potem odczytywane na wygenerowanym filmie. Nasza przyjaciółka mogła więc usłyszeć, że „śmierdzi” i ma „małe cycki”, a do tego „fałdę tłuszczu”.
Oczywiście trudno podejrzewać, żeby osoby biorące udział w podobnej akcji brały to wszystko na poważnie. Reakcja graczy i developerów była jednak natychmiastowa — za pośrednictwem Twittera w ostrych słowach skrytykowali aplikację udostępnioną przez Square Enix. Jak napisała Sarah Wellock, community manager studia Rocksteady:
W dobie wzrastającej w przerażającym tempie liczby przekleństw w internecie publikowanie aplikacji zachęcającej do obrażania wydaje się ryzykownym posunięciem. Nieważne, co mówią, byle tylko mówili?
Wtóruje jej Jos Hendriks, projektant z BioWare’u:
Wygląda na to, że wszyscy stojący za facebookową reklamą Hitmana zawiedli. Kto mógł w ogóle pomyśleć, że była ona dobrym pomysłem?
Jak dodaje Nathan Vella, współzałożyciel studia Capybara odpowiedzialnego za Might & Magic: Clash of Heroes:
Ta facebookowa reklama Hitmana to na pewno fikcja. Nie wyobrażam sobie, żeby coś takiego zostało stworzone dobrowolnie, zatwierdzone i udostępnione szerokiej publiczności.
Krytyki nie szczędzą również gracze. Jak pisze Jess Watson:
Nie wiem nawet, co powiedzieć. Brak mi słów. Wystarczył jeden głupi pomysł i nikt nie próbował go kwestionować.
Pod wpływem masowej krytyki Square Enix wyłączyło aplikację i wydało oświadczenie – przeprasza w nim osoby, które poczuły się urażone Hire Hitman.
Pytanie tylko, czy tak ostra reakcja była uzasadniona? Pamiętajmy, że Hitman Rozgrzeszenie to gra przeznaczona dla dorosłych odbiorców, poza tym cała zabawa miała raczej wymiar humorystyczny. A może jednak marketingowcy przekroczyli pewną granicę i rzeczywiście aplikacja Hire Hitman nie powinna zostać opublikowana?

Czytaj dalej
26 odpowiedzi do “Hitman Rozgrzeszenie: Square Enix usuwa facebookową aplikację z powodu „wulgaryzmów”. Słusznie?”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
W ramach promocji Hitman Rozgrzeszenie dzisiaj na Facebooku udostępniono aplikację, która umożliwiała użytkownikom zlecenie wirtualnego zabójstwa naszych znajomych. Szybko została jednak wyłączona z powodu masowej krytyki ze strony graczy i środowisk developerskich. O co poszło?
Ma ktoś przykładowy film przy użyciu tego? Nie korzystam z Facebooka, a chciałbym zobaczyć. 🙂
Zabijanie znajomych jest ok, ale nazywanie kogoś rudzielec to niewybaczalna zbrodnia. Logiczne.
Kiedy w końcu powstaje jakaś ciekawa reklama w formie aplikacji na facebooka, to co?|Wszyscy się na nią rzucają. Mam nadzieję, że Square Enix usunie wulgaryzmy i obrazy, i ponownie udostępni tą aplikację.
zabrakło rasizmu , z tego co wiem ludzie tak się pojeżdzają na FB ,że dolewanie oliwy do ognia gimbusą Jak by ktoś nie wiedział co dzieje się w gimnazjum to zdarzają się tacy fani (jakaś nie odpowiedzialna część) gta co chcą z siebie zrobić gangsterów, a zresztą niech ktoś sobie poczyta raport o cyberprzemocy i przemocy w szkołach…Tak tylko Hitman jest od 18+…ha,ha alkohol też
Hmm, a mi się wydaje że, pomysł nie był zły ktoś po prostu nie załapał ironii i poczucia humoru twórców reklamy, no cóż zdarza się, ale taka uberpoprawność polityczna to po prostu niezdrowa przesada.
To nie wina tworcow. To wina tepego spoleczenstwa, ktore korzysta z Fakebooka…
Rany, ale rynsztok, brakuje tylko mordowania członków konkretnych grup religijnych. Nie mamy co się dziwić że źle mówi się o wpływie gier na człowieka. W końcu co myśleć jeśli czytamy: „Hire Hitman to aplikacja na Facebooka, która pozwalała wirtualnie zabić naszych znajomych.” Zabawa zabawą, akceptuję płatne zabójstwa w serii Hitman i to o czym jest ta gra, ba ja kocham tą serię, nie rozumiem tylko kto wpadł na pomysł by pod tą marką promować obelżywość i poniżanie innych. To jest zwyczajnie niesmaczne.
No bez jaj.. Takie coś ma być humorystyczne, nikt nie kazał wpisywać tam wyzwisk itp. równie dobrze można wpisać te wyzwiska w komentarzach co się zresztą dzieje bez przerwy i teraz odzywają się jacyś wielcy obrońcy moralności? Kpina..
@Szymon1944, czy będzie dla Ciebie humorystyczne jeśli powiem, że jesteś otyłym, owłosionym śmierdzielem o gównianych włosach i małym fiucie?
Mówisz, że nikt nam nie karze tego wypisywać, oczywiście, problemem jest jednak to, że stworzono internetowa platformę do znieważania innych sygnowaną marką Hitman.
@OskiOski|Jak ktoś ma takich znajomych to już jego problem, zawsze można to usunąć. Można też było wprowadzić cenzurę taką jak w grach MMO gdzie nie można używać wulgaryzmów.
@Szymon1944 To nie problem tego kto ma jakich znajomych. To tak jakby stwierdzić, że jeśli ktoś dostanie w mordę, to zawsze może powiedzieć, że nie bolało. Problemem jest wspieranie mechanizmów szkalowania innych. Problemem jest to, że z takich gier niestety, ale korzystają ludzie nie respektujących ograniczeń wiekowych, które wbrew temu co myślisz nie są spiskiem dorosłych chcących zawłaszczyć przed przedszkolakami 'fajowe hitmany’. Po prostu jestem głęboko przeciwny takim „inicjatywom”.
Pomysl na aplikacje dobry tylko poszedl w zla strone i nikt z glowa tego nie dopilnowal (tak sie konczy zatrudnianie studentow na zbyt wysokich stanowiskach ;]) Nie mozna sie nasmiewac/wytykac z takich rzeczy jak wymienione typu lysina czy duzy nos itp. Gdyby mozna bylo dac powod wyimaginowany typu 'przywodeca kartelu jakiegostam bla bla bla’ – to by juz lepiej wyszlo a tak poszlo prostacko i wulgarnie co nie do konca jest dobrym pomyslem.
@OskiOski|To jest tak jak z dynamitem, człowiek wymyślił go do pracy w kopalni itp a nie to zabijania. Stworzenie czegoś nie jest złe trzeba potrafić to używać. Tak jest i tutaj zrobili fajny produkt reklamowy i nawet całkiem zabawny, ale jak jakiś debil zacznie go używać to nie wyjdzie z tego nic dobrego. Ale nie da się stworzyć czegoś co nie będzie „szerzyć zła”.
@szymon1944, czyli rozumiem, że znasz pozytywny rezultat zniewagi? @Godgift, zauważ, że w serii Hitman większość, jeśli nie wszystkie cele były przedstawiane w briefingu jako osoby złe, swoją drogą aż do przesady, nie pamiętam, ażeby kiedykolwiek zleceniem była osoba dobra/neutralna, widać, że twórcy starają się dbać o poprawność polityczną, tym bardziej widać, że ktoś ich nieźle załatwił tą aplikacją.
@szymon1944|Dynamit miał być z założenia pożyteczny, a fejsbuk… to fejsbuk.
OskiOski ja znam. Wszystko w życiu ma swoje dwie strony.
Coraz więcej reklam mających związek z facebookiem zalicza faila, ten fail jest jednak unikalny. Nie wiem kto na to wpadł ale musiał być durny.
Pierwsze co pomyslalem po przeczytaniu tytulu artykulu to to, ze byly wulgaryzmy pod adresem developerow Hitman Absolution. Bo zrobic taką kaszane z tak zacnej serii zasluguje na wiadro z fekaliami na głowę kazdego „artysty” ktory brał udział w stworzeniu tej żenady. Hitman Instinct??? Brak mapy? Brak charakterystycznego „piknięcia” towarzyszacego zawsze komunikatom? Rozczarowanie Dekady…
@aMermanIshouldTurnToBE a nie wpadłeś na to, że ta reklama miała w założeniu wywołać kontrowersje, dzięki czemu gra zyska większy rozgłos?
Heh kolejna absurdalna i bawiąca mnie sytuacja. Na co dzień w internecie, ludzie mieszają się z błotem bez żadnych skrupułów, natomiast gdy zachodzi sytuacja, w której można się do czegoś przyczepić, to nagle sami obrońcy kultury i dobrego zachowania się znajdują. Hipokryzja pełną gębą!
Mylisz się. Idąc Twoim tropem @Khalim to skoro i tak jest źle, to równie dobrze można by rozdawać broń na ulicy, przynajmniej uniknęlibyśmy hipokryzji. Człowiek jest z natury zły, po co zatem ukrywać się pod płaszczykiem hipokryzji, wytłuczmy się nawzajem, tak przynajmniej nie będziemy żyli w obłudzie, co?
@OskiOski Źle odebrałeś mój post. Może nie wyraziłem się wystarczająco wyraźnie ale chodziło mi o to, że najgłośniej krzyczą ci, którzy mają do powiedzenia coś nieprzyjemnego i mogę się założyć, że w tym przypadku są to ci sami ludzie. Osobiście już dawno poddałem się w kwestii ukulturalniania internetu – przejawy chamstwa ignoruję. Świat się z tego powodu nie skończył, a za to ja mam dużo spokojniejszą głowę.
Zgadzam się z opinią kolegi OskiOski.
Hitman: The Marketing?