
HDD: Jest nowy niezależny raport (nie)zawodności

Na początek krótkie wprowadzenie: Backblaze to firma, która zajmuje się przechowywaniem danych i dyski trzyma w specjalnych szafkach, a nie normalnych desktopach. Do tego jeszcze kręcą się 24 godziny na dobę przez cały rok, podczas gdy w warunkach domowych rzadko kiedy jest to więcej niż 8 godzin dziennie. Do tego firma używa obecnie dysków o pojemności co najmniej 4 TB, więc poniższe dane nie muszą się bezpośrednio przekładać na to, co dzieje się w domach – ale niestety nikt inny takich raportów publicznie nie udostępnia.
Na początek wykres pokazujący, jakiej pojemności dyski padały najczęściej:

Jak widać, wyróżniają się modele 1,5 oraz 3 TB. Dość wysoko zaczynały także 8 TB, ale może to wynikać z początkowo niewielkiej ich liczby lub też problemów wieku dziecięcego, bo obecnie należą one do najbardziej niezawodnych:

A na koniec jeszcze jedna tabela, tym razem z producentami:

Jak widać, przewodzi HGST, a najgorzej wypada WD – co jest o tyle ciekawe, że HGST to obecnie marka WD.

Czytaj dalej
16 odpowiedzi do “HDD: Jest nowy niezależny raport (nie)zawodności”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Moj seagate 250GB padl jakos w sierpniu po ok 7-8 latach intensywnego uzytkowania R.I.P
a moj chyba tez seagate 400GB jeszcze zyje od 2008
Ja miałem dwa dyski Seagate po 250GB w wersji polecanej do serwerów. Czasami komputer działał po kilka miesięcy bez wyłączania(rekord to 6 miesięcy). Sporo liczyłem i czasami jeszcze liczę w BOINC. Dyski były zakupione w 2007 roku a zgon zaliczyły jakiś temu.
Byłoby bardziej miarodajne gdyby przetestowali te same ilości dysków.
te 8 godzin w domu to juz dawno nie aktualne u mnie dochodzi do 16-18 a co do dyskow to wlasnie mi pada wd black 160 gb po 40000 godzin pracy ale jak ktos kupi green blue to potem ma problemy ostatnio kupilem hgst ultrastar 2tb do domu i po za strasznie wysokim poziomem halasu nawet porownujac do wd black dziala sobie 24/7
Mój WD 180GB ma jakieś 10 lat… i działa bez problemowo (pomijając kulturę pracy ale tylko takie kiedyś były)
Ta tabela wygląda zupełnie odwrotnie u mnie. Seagate mam uwalone trzy. Wszystkie to 7200.11, klasyczny wysyp firmware SD15. Jak będę miał czas i ochotę to może kiedyś je podniosę. Caviary mam dwa, Green WD10EARS i jakiś stary 500GB jeszcze na PATA i stary Seagate 250GB. Najnowszy z tych dysków ma już z 8 lat. Mam jeszcze 4 dyski 2,5″ 2x1TB, 320GB i 250GB – wszystko Caviary. No i jak to się ma do tabeli?
Ostatnio prawem serii miałem 4 czy 5 laptopów do zrobienia. We wszystkich poleciały dyski. Zgadnijcie jakiej były firmy? Oczywiście, moje „ukochane” Seagate. Jak to interpretować?
Jeżeli dobrze pamiętam to ta firma montuje dyski pionowo co jest niezalecane przez większość producentów więc te testy mają naprawdę mało wspólnego z normalnym użytkowaniem
@Cyjanekdyski sa montowane pionowo wdluz dluzszego boku w wiekszosci serwerow plikow nas
A w komputerach poziomo. Chodzi o to że nie ma to odzwierciedlenia w normalnych komputerach, laptopach itp
@Cyjaneknie wiem jakich macierzy raid uzywa ten serwis, w obudowach rack dyski w wiekszosci tez montowane sa poziomo ale sa tez zwykle pcty z pionowymi dyskami sam mam jedna taka obudowe w tak zwanym „biurowcu” a dyski dociagaja tak do 5 lat wazne jest zeby nie zmieniac pozycji dysku jak juz chodzi pionowo to niech juz tak zostanie
@Robertsup – tylko dyski pracujące pionowo to są już specjalne dyski obsługujące taką pracę a nie standardowe.
@stingray|porównujesz próbę kilku tysiecy dysków z jaką próbą 50? |wiekszość dysków w lapkach to segateki:) suchy poziom usterek na małej próbie dowodzi tylko tego jakiego pecha masz:) ale oczywiscie slepo patrze w statystyki
te wyniki mają prawie zerową wartość parametryczna. |porównywanie próby 45k z ponad 2x 200x, 30x róznicą. to statystycznie absurd. podstawą wielu mechanik obliczania istotności różnic jest równoliczność, rozkład. tu tego za cholere nie widać.
@calia ktore nie sa? skoro stary wd 160gb black pionowo dojechal do 40k godzin? a to nie dysk enterpsise ani nas