
Intel ?ogłosił? koniec prawa Moore?a

W internetach po oświadczeniu Intela od razu pojawiły się komentarze, że oto dożyliśmy czasu końca prawa Moore’a. Dla przypomnienia – w pierwotnej wersji chodziło w nim o to, że co 18 miesięcy podwaja się liczba tranzystorów, z których zbudowane są układy scalone. Dość szybko okres ten został skorygowany na 24 miesiące, a do tego najpopularniejsza wariacja tej reguły wcale nie zajmuje się pojedynczymi tranzystorami, a ogólną wydajnością chipów (która również powinna się podwajać co dwa lata).

Prawo Moore’a nieaktualne jest już od kilku lat. Można zwalać to na konsole, można na brak konkurencji ze strony AMD lub – co staje się coraz modniejsze – na układy mobilne. Fakty są jednak takie, że ostatni duży przyrost wydajności procesorów Intel zafundował nam przy okazji premiery pierwszych układów Core i3/i5/i7. W 2008! Od tamtego czasu różnice – mimo corocznych premier – to w przypadku desktopowych CPU maksymalnie kilkanaście procent. W przypadku AMD sytuacja wygląda zresztą podobnie, bo Phenom II miał premierę również w 2008, a późniejsze układy szybsze są tylko w specyficznych sytuacjach. A choć liczebność tranzystorów rosła, szły one na rozwój zintegrowanych kart graficznych, które i tak nadają się co najwyżej do LoLa.
Innymi słowy dzisiejsze oświadczenie Intela to nie powód to paniki. Panikować to trzeba było 7 lat temu. Bo prawo Moore’a w znaczeniu, które najbardziej interesuje graczy, i tak już nie obowiązuje.
I niestety walnie przyczyniła się do tego firma, której pan Gordon Moore jest jednym z założycieli.


Czytaj dalej
14 odpowiedzi do “Intel ?ogłosił? koniec prawa Moore?a”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Firma ogłosiła dzisiaj, że procesory kryjące się pod kodową nazwą Cannonlake, które pierwotnie miały debiutować w przyszłym roku, pojawią się rok później. W pierwotnie przewidzianym dla nich terminie do sklepów trafią natomiast układy serii Kaby Lake, których pierwotnie w ogóle nie było w planach. Tylko co to znaczy?
IBM ostatnio ogłosił początek produkcji procesorów w przeciągu 2-3 lat w technologii 7 nm, więc może pojawi się nowa konkurencja.
brak konkurencji
Gdyby prawo że co roku podwaja się ilość tranzystorów działało w 100% to zaczynając od 1 tranzystora w roku 1970 dzisiaj mielibyśmy 2^45 czyli jakieś 3.5e13 a nie marne 5e9 😉
Pewnie chodzi o zużycie energii , taka nowa potężna jednostka będzie pobierać pewnie tyle energii co odkurzacz , a w dzisiejszych czasach to jest delikatnie mówiąc nie modne . Najpierw samochody teraz procesory .
Innymi słowy dzisiejsze oświadczenie Intela to nie powód >>>to<<< paniki.|:)
@Entyrop IBM nie tworzy procesorów dla graczy, więc nie będzie nowej konkurencji. Jedyna nadzieja na jakąkolwiek konkurencję jest w architekturze 'Zen’ od AMD w okolicach 2016/2017.
„Prawo Moore’a nieaktualne jest już od kilku lat[…] układy szybsze są tylko w specyficznych sytuacjach” itd… co ma piernik do wiatraka. nie czaje gdzie w tym akapicie jest co kolwiek na temat teorii wymyślonej przez Moore’a.
@mateodivar chodzi o to że właściwości fizyczne krzemu nie pozwalają już na ulepszanie tej technologi. Innymi słowy z krzemu wykrzesano już tyle, na ile pozwala fizyka.
Prawdopodobnie na jednego człowieka, który wie co to jest tranzystor, przypada 1000 ludzi nie mających o tym pojęcia. Oznacza to, że możecie dalej spokojnie grać w gry bez przejmowania się prawem Moorea.
SONDEW – nie dziękuj już mam :3
Fizyka i elektrotechnika się kłania,linie długie,kres miniaturyzacji bramek.|Przy obecnych szybkościach układów układ musi pobierać jak najmniej prądu,elementy bramek muszą być blisko siebie.
Monk768 won z tymi linkami bocie jeden!! IBM pokazał już pierwszy czip w litografii 7 nm. Intel pewnie za 2 lata dopiero.
@Yakito na chwilę obecną architektura 3D i komputery kwantowe dają największe szanse na jakieś prawdziwe zmiany. Jednakże, jedne to tylko zmiana kosmetyczna a drugie przy obecnym poziomie wiedzy jest dla nas za trudne.