Intel nie zwalnia z udostępnianiem technologicznych nowinek. Dopiero co ogłosił, że zamierza jeszcze w tym roku wprowadzić standard USB 3.2 na większą liczbę urządzeń, a teraz poznaliśmy garść informacji na temat kolejne wersji uniwersalnej magistrali szeregowej – USB4. Nie jest tego dużo, ale kilka kwestii już się rozjaśniło.
Co wiemy na pewno? USB4 wchłonie technologię Thunderbolt 3 (którą Intel zwolnił z opłat licencyjnych) i będzie z nią kompatybilny (tak samo jak z USB 3.2 oraz 2.0), co oznacza, że urządzenia z Thunderboltem powinny być w przyszłości dużo tańsze. Nowy interfejs podwoi przepustowość poprzedniej wersji USB, pozwalając na transfer z prędkością 40 Gb/s (gigabitów na sekundę – nie mylić z gigabajtami). Korzystać będzie z dostępnych obecnie przewodów USB-C, przy czym do uzyskania pełnej przepustowości konieczne będzie wykorzystanie odpowiednich, certyfikowanych.
Nowy standard jest obecnie dopracowywany z udziałem ponad 50 producentów, a dokładną jego specyfikację powinniśmy poznać w połowie roku, być może podczas USB Developer Days 2019. Intel zapowiedział, że jednostki Ice Lake będą pierwszymi procesorami, które w pełni skorzystają z technologii USB4.
Oby nie był to taki sam bajzel jak usb 3, bo to parodia jakaś.
@tommy50 A powiedz mi, czym się będzie różniło podłączenie słuchawek do kompa za pomocą USB, a za pomocą jacka? Czym się będzie różniło podłączenie monitora za pomocą USB, a nie poprzez HDMI? I tu masz kabel i tu masz kabel.
@asasyn12334 spokojnie, USB 4 ma być to mariaż Thunderbolt 3 z USB 3.2 2×2 (20Gb/s) więc powinno być ok. |Trzymać kciuki żeby Intel się ogarnął z promowaniem technologii, bo potem się zastanawiasz czy lapek obsługuje, czy nie dane udogodnienia na porcie USB.
@Patroneq żartujesz czy serio tego nie zrozumiałeś? 🙂
@PeterL nie zrozumiałem, więc wytłumacz
Whatever, byleby trafiać do gniazda za pierwszym zamachem i nie trzeba było obkręcać wtyczki 3 razy 😛
@tommy50 dzięki, że mu to wytłumaczyłeś.
@deanambrose Za dużo wymagasz 🙂 Obecny poziom rozwoju technologii na to nie pozwoli ;p
@tomi111|USB typu C.Wiem, że możesz to wiedzieć, ale może ktoś inny nie wie.
Właśnie, w sumie to najważniejsze żeby wreszcie ogarnęli jakiś wygodny sposób na trafianie wtyczką do gniazd, ja wiem, może magnesy? Kto rzucił soczyście mięsem jak dziesięć razy w ciemności nie mógł włożyć kabla usb do gniazda, ten wie o czym mówię…
@Patroneq- w minijacku sygnał masz przesyłany analogowo, tymczasem sygnał USB jest cyfrowy i wymaga dodatkowego przetwornika w słuchawkach.|Odnośnie innych połączeń- wyobraź sobie, że wszystko łączysz przez USB (takie były plany przy tworzeniu tego łącza w latach 90-tych ubiegłego wieku). |Nie musisz wtedy zastanawiać się czy masz odpowiedni kabel, co najwyżej czy jest dostatecznie długi. Bierzesz pierwszy który masz pod ręką i łączysz- czy to monitor, czy słuchawki, czy też jakiś miernik zewętrzny.
PS @nietrol- USB typu C załatwia ten problem (swoją drogą, polski pomysł 🙂