Nvidia na CES 2019: „Budżetowa” karta z ray tracingiem, RTX-y dla laptopów, G-Sync i FreeSync w jednym stali domu

    W Los Angeles odbywa się właśnie jedna z największych na świecie – jeśli nie największa – impreaza poświęcona nowinkom technologicznym – CES 2019. Podczas gdy Amazon próbuje wkradać się do garaży swoich klientów, Asystent Google zamelduje się niedługo na miliardzie urządzeń, a LG prezentuje rozwijany telewizor, Nvidii też nie próżnuje. Konferencja zielonego giganta przyniosła o wiele więcej niespodzianek i konkretów niż ubiegłoroczna. Niestety, fanów motoryzacji i autonomicznych samochodów musimy odesłać z kwitkiem…

    Najbardziej spodziewaną, ale też istotną informacją była oficjalna prezentacja nowej karty obsługującej ray tracing – RTX 2060. Wyposażona w 6 GB pamięci GDDR6 i wyceniona na 349 dolarów (w Polsce sugerowana cena wynosi 1619 złotych) ma stanowić produkt ze średniej półki. Zdaniem twórców nowy produkt pozwoli na komfortowe granie w rozdzielczości 1440p i jest szybszy od najpopularniejszego modelu producenta – GTX 1060 – o 60%. Jest to też obecnie najsłabszy i najtańszy model z serii RTX. Premiera karty zapowiedziana została na 15 stycznia. Chwilowo obowiązuje też ciekawa promocja – kupując dowolną kartę z najnowszej serii, możemy wybrać Anthema lub Battlefielda V za darmo. Z kolei świeżo upieczeni właściciele GTX-ów mogą od niedawna odebrać bundle ze skinami do Fortnite’a. Niezależnie od tego, czy lubi się Tę Grę Na F, oferta dla nabywców RTX-ów jest zdecydowanie atrakcyjniejsza.

    Jedną z ważniejszych technologii producenta jest G-Sync, czyli dostosowywanie częstotliwości odświeżania obrazu do liczby klatek generowanych przez kartę graficzną. Ten drogi standard istnieje już od kilku lat, lecz nadal nieliczni mogą sobie pozwolić na zakup kompatybilnego z nim monitora. Niewielu spodziewało się, że G-Sync stanie się kompatybilny z konkurencyjnym FreeSynkiem autorstwa AMD. Tak się jednak stało i tym samym wzrosła dostępna liczba kompatybilnych monitorów. Co prawda tylko o 11 modeli, ale mimo wszystko otwarcie się Nvidii rozwiązanie odwiecznego rywala cieszy. (Prezes Nvidii przyznał, że testowano ponad 400 monitorów pod kątem wypuszczenia zaktualizowanych sterowników, ale warunki do spełnienia były wyśrubowane. W kolejce czeka kolejna setka modeli). Aby cieszyć się technologią synchronizacji, właściciele wybranych ekranów (na liście znajdują się głównie Asusy i Acery oraz po jednym modelu BenQ, AOC i Agon) muszą jedynie zainstalować odpowiednie sterowniki Nvidii, które trafią na serwery 15 stycznia.

    Zwolennicy laptopów również dostali powód do radości – zapowiedziano linię 40 przenośnych komputerów wspierających ray tracing. Oczywiście ich koszt powala, a w kwestii stosunku wydajności do ceny nadal widać olbrzymie dysproporcje. Cóż, pierwsze koty za płoty. Warto wspomnieć, że „skurczone” karty mają być niemal identyczne jak ich pecetowe odpowiedniki, a we wspomnianych laptopach znajdziemy wszystkie modele – od 2060 na 2080. Jedynie wyjątkowo płaskie notebooki otrzymają specjalne wersje opatrzone dopiskiem MaxQ. Pierwszych produktów z nowej linii możemy spodziewać się już 17 stycznia.

    19 thoughts on “Nvidia na CES 2019: „Budżetowa” karta z ray tracingiem, RTX-y dla laptopów, G-Sync i FreeSync w jednym stali domu

    1. Skoro 2070 sobie nie radzi z ray trackingiem dlaczego to pchają do 2060? Niech wykastrują raytracking i rdzenie tensor obniżą cenę o 100 dolców i mamy hit.

    2. Za 100 dolców taniej masz GTX 1060 6GB! Powinni zejść z ceny skoro 400 zł więcej kosztuje karta 60% wydajniejsza i nowsza technologicznie.

    3. Ogólnie to rozwalili sytem! Taniej nie opłaca się kupować, a 1600 to wcale nie mało:-(

    4. Cena w sklepie na 100% bedzie 1700zl i wiecej, takze to 1619zl to tylko za referenta, ze strony zielonych. Karta ma juz pierwsze testy i wydajnosciowo wypada naprawde dobrze, poziom GTX 1070ti a czasem prawie 1080. Podobnie jesli chodzi o kwestie temperatur 70st bez OC, 77po OC, glosnosc tez wypada calkiem ok.

    5. Praktycznie to po prostu GTX 1070 z niepotrzebnymi bajerami. Nawet jeśli pogłoski o GTX 1160 są prawdziwe to nie wróżę tutaj sukcesu. nVidia na własne życzenie wystawiła się na uderzenie.

    6. A to ciekawe, że AMD aktualnie dodaje do swoich rx 570+ 2 z 3 gier które jeszcze nie miały premiery (nowy RE 2, DMC i the Division 2), a Nvidia w kontrze do zakupu gtx 1060 i 1070 jakieś skiny do fortnite. Dobrze że panowie z Nvidii nie ukrywają, że ich grupą docelową są małe dzieci.

    7. A ja wydałem równowartość rtxa 2080 na monitor z g-synciem…. Normalnie czuje się jakby mnie spoliczkowało

    8. @ leon.33- taka sama wydajność ale bez RTX i DLSS, może mniejszy pobór prądu z tego tytułu. Może jeszcze by zmniejszyli przepustowość pamięci. Ale to wciąrz będzie wielki chip który już na starcie jest przyciętym RTX 2070 wiec tak mocno to ceny nie spuszczą.

    9. @lordshaitis- wypuszczą Navi który będzie o 35% mniejszy przez sam proces i dalsze 30% mniejszy przez brak RT i DL no i mniejszą przepustowością pamięci. Wiec nawet będą to mogli sprzedać za 300$.

    10. Teraz pytanie. Czy te 60% wzięło się z uruchomionego DLSS w porównaniu do TAA (wcześniejsza technologia wygładzania krawędzi nvidii) czy poprzez bezpośrednie porównanie tych samych sposobów antyaliasingu.

    11. Mogło by się okazać że wykastrowanie karty z dodatkowych shipów mogło by mocno wpłynąć na wydajność. I z tego 60% zrobiło by się 15-30%.

    12. @taz1593357 Jak dla mnie bezsensowne jest w ogóle dodawanie jakichś dodatków do karty. Ja wiem, że czymś zachęcić trzeba, ale mnie to by tylko odpychało, bo nie znałbym rzeczywistej ceny, bez dodatków, których i tak nie wykorzystam.

    13. Ejjjj premiera na moje urodziny :D|I tak zostanę przy swoim 1060, zwykła karta plus ~200 zł za niepotrzebny raytracing

    14. 2060 sprzętowo bije 1070 Ti w testach więc tragedii nie ma, czasami ma wydajność na poziomie 1080 a to już nieźle za te pieniążki

    15. Wydajność dobra, może za dwa lata zamienię mojego GTX 1060 na nią, cena powinna być wtedy rozsądna

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *